Terapia genowa choroby Parkinsona

Wiele wskazuje na to, że jedną z przyczyn choroby Parkinsona jest mutacja genów i uszkodzenie ich kodu. Dotychczas odkryto 12 takich nieprawidłowych genów, które mają wpływ na pojawienie się choroby.

Przyczyny choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona powstaje w wyniku zamian zwyrodnieniowych komórek nerwowych śródmózgowia zawierających istotę czarna. W wyniku tych zmian zmniejsza się ilość wytwarzanej dopaminy czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za prawidłową motorykę. Efektem tego jest spowolnienie, wzmożone napięcie mięśniowe, drżenie spoczynkowe, zaburzenia mowy, trudności z utrzymaniem równowagi.

Wraz z upływem czasu objawy się nasilają, a chory traci zdolność do samodzielnej egzystencji, wymaga stałej opieki drugiej osoby.

Dotychczasowe metody leczenia choroby Parkinsona

Podstawowym sposobem leczenia pozostaje leczenie farmakologiczne, które spowalnia przebieg choroby i łagodzi jej objawy. Najważniejszym lekiem jest lewodopa, która zwiększa produkcję dopaminy. Niestety z biegiem czasu organizm przyzwyczaja się do podawanego leku i przestaje na niego reagować, a objawy choroby się nasilają.

Alternatywą dla tych pacjentów jest metoda głębokiej stymulacji mózgu. Jest to metoda mikrochirurgiczna polegająca na wszczepieniu do mózgu mikroelektrod, za pomocą których można regulować poziom neuroprzekaźników. Niestety z powodu licznych przeciwwskazań metodę tę można stosować tylko u 40-50% pacjentów lekoopornych.

Terapia genowa choroby Parkinsona

Nową nadzieją dla Pacjentów z chorobą Parkinsona jest terapia genowa. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały dużą jej skuteczność. Prowadzący badania prof. Peter LeWitt przeprowadził je na grupie 45 pacjentów. 22 z nich wszczepiono geny, a pozostała grupa była symulowana. Widoczna poprawa nastąpiła już po miesiącu i u 23% pacjentów nastąpiła wyraźna poprawa motoryki, która nie uległa zmianie przez okres pół roku. Genowa terapia Parkinsona okazała się na tyle skuteczna, że zaczęto stosować ją także w innych ośrodkach.

Leczenie genami w Polsce

Wszczepianie genów do mózgu jest szansą na wyleczenie wielu chorób neurologicznych, nie tylko Parkinsona. Na początku tego roku w Szpitalu Bródnowskim otwarto Interwencyjne Centrum Neuroterapii, to najnowocześniejsza tego typu placówka w Europie. Placówką kieruje prof. Marcin Ząbek, polski prekursor zastosowania terapii genowej w leczeniu chorób mózgu.

Wszczepianie genów wymaga niezwykle precyzyjnych operacji wykonywanych z obrazowaniem w czasie rzeczywistym. Podczas operacji chory cały czas jest monitorowany za pomocą specjalnego rezonansu, dlatego też operacja odbywa się zdalnie. Z powodu silnego pola magnetycznego wytwarzanego przez rezonans na Sali nie mogą znajdować się żadne przedmioty metalowe. Wszystkie narzędzia, pompy infuzyjne, respirator muszą być wykonane ze specjalnych tworzyw.

Terapia choroby Parkinsona za pomocą genów przeprowadzana w Polsce jest ciągle na etapie eksperymentu i może z niej skorzystać niewielka grupa specjalnie wyselekcjonowanych pacjentów. Stwarza to jednak w przyszłości szanse na pokonanie choroby.

2 replies on “Terapia genowa choroby Parkinsona”

  1. ostrożny Michał pisze:

    Kiedyś było wielkie halo z krwią pępowinową, powstawały specjalne banki, kasujące po pare tysięcy za jej przechowywanie. Bo niby też miała być lekiem na wszystkie choroby świata i miała być swoistym ubezpieczeniem. I co? I nic. Podobnie pewnie będzie z terapią genową. Wiele sobie obiecują po testach, ale nie ma jeszcze osoby, którą w ten sposób udałoby się wyleczyć z choroby Parkinsona. Jakoś to po prostu nie chce zadziałać tak, jakby się pomysłodawcom chciało.

    • Mona pisze:

      Masz trochę racji, ale w przypadku terapii genowej choroby Parkinsona to już nie do końca. Bo fakty są takie, że terapia genowa w tym przypadku nienajgorzej działa. Tylko oczywiście medycyna musi zrobić jeszcze pierdyliard testów i atestów, żeby ludzi można było tym leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 9