Przyczyny choroby Parkinsona

Mimo ogromnych postępów medycyny wiele chorób pozostaje nieuleczalnych. W dużej mierze wynika to z nieznajomości czynników, które ją wywołują. Do takich schorzeń należy choroba Parkinsona.

Charakterystyka choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona najczęściej dotyczy osób starszych, ale lekarze znają także przypadki jej występowania u osób młodych, które nie ukończyły 21 roku życia. Określają ją parkinsonizmem młodzieńczym.

Choroba Parkinsona jest najczęściej występującym schorzeniem neurologicznym spowodowanym degeneracją komórek nerwowych. W Polsce choruje na nią ok. 80 tysięcy osób.

Parkinson rozwija się bardzo powoli, pierwsze objawy są dyskretne, niezauważalne, mogą pojawić się już między 30 a 40 rokiem życia. Do klasycznych objawów (tzw. triada) lekarze zaliczają:

  • spowolnienie,
  • sztywność mięśni,
  • drżenie spoczynkowe.

Trzeba jednak pamiętać, że choroba Parkinsona ma bardzo indywidualny przebieg i może zaczynać się np. depresją lub spowolnieniem myślenia (otępienie parkinsonowskie).

W miarę rozwoju choroby pacjent ma coraz mniejszą koordynację ruchową, częste zachwiania równowagi, pojawiają się trudności z pisaniem i mówieniem. Wszystkie te objawy pogarszają standard życia. W późnym etapie chory potrzebuje pomocy drugiej osoby. Generalnie jednak choroba Parkinsona nie skraca życia.

Przyczyny choroby Parkinsona

Wiemy jak powstaje choroba Parkinsona i jaki jest jej mechanizm. Główna przyczyna choroby Parkinsona to niedobór dopaminy, neuroprzekaźnika, który odpowiada za czynności ruchowe mięśni. Dopamina powinna znajdować się w równowadze z innymi neuroprzekaźnikami: serotoniną, acetylocholiną i glutaminianem. Zachwianie równowagi między nimi powoduje rozwój choroby.

Dopamina produkowana jest z lewodopy, substancji pierwotnej znajdującej się w istocie czarnej w śródmózgowiu. Zmiany zwyrodnieniowe powodują zanik komórek istoty czarnej. Ubytek 80% tych komórek wywołuje wystąpienie objawów choroby Parkinsona. Naukowcy nie wykryli jeszcze leku, który mógłby przeciwdziałać zanikowi istoty czarnej lub ją odbudować.

Nieznane są powody choroby Parkinsona, nie wiadomo jakie czynniki ją wywołują. To uniemożliwia profilaktykę i leczenie choroby. Naukowcom udało się zidentyfikować 12 nieprawidłowych mutacji genów. Daje to szansę na opracowanie nowych metod leczenia.

Na podstawie badań klinicznych lekarze wskazują, że obok czynnika genetycznego na rozwój choroby mają też wpływ inne czynniki. Największą uwagę zwracają czynniki środowiskowe, zwłaszcza środki ochrony roślin zawierające pestycydy. Nieprzestrzeganie okresu karencji może wpływać na zmiany zwyrodnieniowe komórek nerwowych.

Istotnym czynnikiem mogą być także leki stosowane w leczeniu innych chorób, np. Alzheimera. Mogą one wywoływać objawy charakterystyczne dla choroby Parkinsona, jak drżenie rąk, drobny chód.

Nieznajomość czynników powodujących zmiany zwyrodnieniowe komórek sprawia, że obecnie leczy się tylko objawy choroby Parkinsona. To znacznie ogranicza możliwości lekarzy, a przede wszystkim chorych. Obecnie nie ma możliwości nie tylko wyleczenia, ale nawet cofnięcia niektórych objawów.

2 replies on “Przyczyny choroby Parkinsona”

  1. Iza pisze:

    To jest śmieszne. Cuda na kiju, lasery, roboty, operacje plastyczne, przeszczepy serca, ręki, nogi, a my nie mamy pojęcia skąd się bierze większość chorób. Przecież choroba Parkinsona nie jest tak rzadka, żeby nie można było tego zbadać i wychwycić czynników, które ją powodują. Zwłaszcza, że za chwilę pewnie usłyszymy, że to choroba XXI wieku, choroba cywilizacyjna i inne brednie.

  2. Andrzej Duda pisze:

    Nie bójcie się suplementów już w młodym wieku. Trzeba dbać o swój organizm od najmłodszych lat. Ja biorę magnez, żelazo i multiwitaminę i czuję się doskonale. Mam też świetne wyniki krwi, badanej co 3 miesiące – to obiektywne. Dlatego warto się wspomagać, bo jedzenie jest, jakie jest, jakkolwiek byśmy się starali. W mojej rodzinie pare osób tak robi. Nie wiemy co to jest choroba Parkinsona, Alzhaimera i wiele innych chorób starszych osób. Nie wiemy, bo nie musimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 − 46 =