Dziedziczenie choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest choroba neurologiczną o nieznanym podłożu. Mimo bardzo dobrego opisania w literaturze medycznej nie udało się wykryć przyczyn, które ją wywołują.

Co to jest Choroba parkinsona?

Objawy choroby Parkinsona są wynikiem zmian zachodzących w mózgu. Ich istota jest proces zwyrodnieniowy komórek nerwowych zawierających istotę czarną znajdujących się w śródmózgowiu. Z biegiem czasu prowadzi to do zaniku istoty czarnej, która odpowiada za wytwarzanie dopaminy. To neuroprzekaźnik odpowiadający za przesyłanie impulsów między częściami mózgu i mięśniami. Odpowiada za ich ruch, koordynację ruchową i równowagę. Ubytek 80% komórek zawierających istotę czarną powoduje wystąpienie pierwszych objawów choroby. Proces ten jest długotrwały i choroba rozwija się latami.

Choroba Parkinsona najczęściej objawia się u osób starszych, po 60 roku życia, częściej dotyka mężczyzn niż kobiety.

Przyczyny choroby Parkinsona

Niestety nie udało się dotychczas odkryć czynnika, który powoduje degenerację komórek zawierających istotę czarną. To znacznie ogranicza możliwości zapobiegania chorobie i jej leczenie.

Wśród kilku czynników na rozwój choroby lekarze zwracają uwagę na czynniki genetyczne i dziedziczenie choroby Parkinsona. Do tej pory udało się wyodrębnić 12 mutacji genów odpowiedzialnych za powstanie choroby. Tylko połowa z nich została wykryta u rodzin, w których choroba wystąpiła u kilku członków. Pozostała połowa była przyczyną samoistnej choroby Parkinsona. Co to oznacza?

Takie wyniki badań wskazują, że dziedziczenie choroby Parkinsona jest bardzo prawdopodobne i ryzyko zachorowania większe. Znane są jednak przypadki, że dziedziczenie nie wystąpiło.

Dziedziczna choroba Parkinsona

Parkinson rozwija się dyskretnie i podstępnie co oznacza, że pierwsze objawy pojawiają się bardzo późno. Początkowo nie są nawet charakterystyczne dla Parkinsona. Zmęczenie, bóle mięśni, stawów mogą oznaczać wiele innych schorzeń. Wystąpienie tych objawów u osoby, w której rodzinie były już przypadki Parkinsona może być dla lekarza wskazówką, że to genetyczna choroba Parkinsona. Badania DNA mogą tą diagnozę potwierdzić i pozwolić na wczesne rozpoczęcie leczenia.

Do typowych objawów należą jednak drżenie spoczynkowe, sztywność i napięcie mięśniowe. Wraz z postępem choroby dochodzą kolejne trudności z poruszaniem się, pisaniem, mową i utrzymaniem równowagi. Ostatecznie choroba prowadzi do całkowitego unieruchomienia chorego. Proces ten może trwać nawet kilkanaście lat.

Dziedziczenie choroby Parkinsona nie ma wpływu na jej postęp i leczenie, nie da się również jej zapobiec. Nadal najskuteczniejszym sposobem leczenia jest leczenie farmakologiczne polegające na przyjmowaniu lewodopy stymulującej wytwarzanie dopaminy. Leczenie konwencjonalne powinno być wsparte rehabilitacją i odpowiednią dietą.

Odkrycie genów mutujących spowodowało, że zintensyfikowano badania nad nowymi metodami leczenia wykorzystującymi komórki macierzyste. Pierwsze wyniki są obiecujące, ale na wdrożenie tej metody trzeba jeszcze poczekać.

2 replies on “Dziedziczenie choroby Parkinsona”

  1. Masiarz pisze:

    Według mnie nie ma mowy o dziedziczeniu większości chorób. Po prostu dziedziczymy skłonności, które do nich prowadzą. Najczęściej jest to ogólnie przyjęty styl życia, a przy chorobie Parkinsona jest podobnie. Założę się, że są badania, z których wynika, że chorzy mają podobną dietę, albo styl życia daleki od zdrowego. Mało się ruszają, mało śpią, w ogóle lepiej nie zamulać, bo na starość wszystko wyjdzie.

    • Mędrzec z Tybetu pisze:

      To prawda, że dziedziczymy skłonności i przejmujemy tryb życia rodziców – ma to wpływ na nadwagę i td. Ale, dziecko, bo chyba za wiele lat nie masz, skoro takie rzeczy piszesz, są jeszcze choroby genetyczne i ich uwarunkowania. Choroba Parkinsona nie wynika z tego, że zjesz dużo hamburgerów. Życie jest dużo bardziej skomplikowane, niż Ci się wydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 2 =