Łupież pstry – czym jest i czym się objawia?

Łupież pstry – choroba dotykająca wielu ludzi na całym świecie. Jej przebieg jest długotrwały i wymaga profesjonalnej opieki medycznej. Łupieżem pstrym możemy zarazić się praktycznie wszędzie. Czym właściwie jest oraz jak się objawia?

Łupież pstry – charakterystyka choroby

Pityver kosmetyki na łupież pstryŁupież pstry jest chorobą grzybiczą zaliczaną do powierzchniowych zakażeń skóry. Jest ona spowodowana występowaniem drożdżopodobnych grzybów Malassezia z gatunku Pityrosporum ovale. Zakażenie wykazujące widoczne objawy występuje zazwyczaj po okresie dojrzewania płciowego (grzyby Malassezia nie występują u noworodków, a u dzieci po pierwszym roku życiu wchodzą w skład naturalnej flory skóry). Nie u wszystkich osób występujące grzyby Malassezia powodują łupież pstry dający objawy kliniczne. Występowanie tych objawów może być związane z czynnikami wzmagającymi prawdopodobieństwo ich wystąpienia np.:

  • wilgotna skóra bogata w lipidy,
  • osłabiony układ odpornościowy (łupież pstry jest częstą chorobą u biorców przeszczepów i nosicieli wirusa HIV),
  • wilgotny, ciepły klimat,
  • nadmierna potliwość,
  • otyłość,
  • noszenie ciasnego i nieprzewiewnego ubrania,
  • niedbałość o higienę osobistą.

Występowanie łupieżu pstrego związane jest także z wiekiem – znacznie częściej objawia się u osób młodych.

Określenie „pstry” związane jest z przebiegiem klinicznym choroby, w którym niektóre obszary skóry ulegają odbarwieniu, a niektóre podbarwieniu. Od bielactwa łupież pstry odróżnia się obecnością łuski, przy czym dodatkowo zmiany nie wiążą się ze swędzeniem i innymi dolegliwościami, a jedynie defektem kosmetycznym, przez co szczególny dyskomfort sprawia łupież pstry na twarzy.

Łupież pstry – objawy występowania

Łupież pstryŁupież pstry wiąże się z symptomami objawiającymi się w podobny sposób u wszystkich osób chorych. Zalicza się do nich przede wszystkim odgraniczone plamy wyraźnie oddzielone od skóry zdrowej, mogące wystąpić na dowolnej części ciała (najczęściej jednak występują w okolicach karku, klatki piersiowej i pleców). Mogą one przybierać przeróżne barwy od żółtego, poprzez pomarańczowy, beżowy, różowy i czerwony po kolor brązowy. Plamy te mają skłonność do poszerzania się i łączenia z innymi plamami, przez co pstry łupież wraz z postępowaniem choroby staje się coraz bardziej widoczny. Powierzchnia skóry zajęta przez łupież pstry jest szorstka, chropowata oraz sucha, czemu może towarzyszyć swąd (jest to jednak objaw rzadki). Dodatkową cechą charakterystyczną łupieżu pstrego są złuszczające się łuski.

Łupież pstry – mechanizm działania

Łupież pstry jest chorobą o długim przebiegu i skomplikowanym mechanizmie powstawania. Cechą charakterystyczną grzybów z gatunku Malessezia jest zdolność do wytwarzania kwasu azelainowego, blokującego syntezę melaniny (barwnik skóry). Wynikiem tego działania chore obszary skóry ulegają odbarwieniu – pojawiają się plamy łudząco podobne do plam występujących w przebiegu bielactwa. Ogniska przebarwione na ciemno odpowiadają większej liczbie łusek zawierających większe ilości drobnoustrojów.

Jako pomoc w leczeniu łupieżu pstrego polecamy kosmetyki na łupież pstry – szampon, emulsja i płyn.

Należy pamiętać, że łupież pstry jest chorobą charakteryzującą się dużym prawdopodobieństwem nawrotu. W związku z tym osoby, które przeszły łupież pstry powinny uważać na zainfekowane wcześniej części ciała poprzez nienarażanie ich na długotrwałe działanie promieni słonecznych lub UV (solaria).

Chcąc uchronić się przed zakażeniem łupieżem pstrym należy unikać kontaktu z osobą chorą oraz przedmiotami przez nią używanymi. Wiąże się to także z ostrożnym wyborem miejsc, z których mogły korzystać osoby zarażone (np. salon fryzjerski, gabinet masażu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 3