Objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurologicznym, które najczęściej dotyka osoby starsze, po 60. roku życia. U niektórych pacjentów objawy mogą pojawić się znacznie wcześniej, przed 21 rokiem życia, mówi się wtedy o prakinsoniźmie młodzieńczym.

Na czym polega choroba Parkinsona

Lekarze rozróżniają dwa pojęcia:

 • parkinsonizm,
 • choroba Parkinsona.

Parkinsonizm polega na występowaniu objawów typowych dla choroby Parkinsona, jak spowolnienie, drżenie rąk, sztywność, jednak nie jest spowodowany zmianami genetycznymi i nie ma charakteru postępowego. Parkinsonizm może mieć charakter polekowy lub pourazowy.

Choroba Parkinsona jest samodzielną jednostką chorobową spowodowaną zmianami zwyrodnieniowymi komórek nerwowych w mózgu, szczególnie tzw. istoty czarnej odpowiedzialnej za produkcję dopaminy. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za komunikację między obszarami mózgu i mięśniami. To dzięki niej możemy poruszać się i kontrolować ruch.

Jak objawia się choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona najczęściej kojarzona jest z drżeniem rąk. Rzeczywiście jest to najbardziej charakterystyczny objaw choroby. Niestety pojawia się on już na zaawansowanym etapie choroby. Jest to tzw. drżenie spoczynkowe, czyli pojawia się wtedy, gdy ręce swobodnie spoczywają na kolanach lub stole. W miarę postępu choroby, drżenie może się nasilać i utrudniać samodzielne jedzenie, picie ze szklanki. W tym okresie chory doskonale może wykonywać inne czynności, no. Prace w ogrodzie, drobne naprawy i wszystkie inne wyćwiczone czynności.

W miarę postępu choroby Parkinsona pojawiają się kolejne objawy utrudniające normalne funkcjonowanie. Dotyczą przede wszystkim różnych grup mięśniowych odpowiedzialnych za ruch i oddychanie.

Typowe objawy choroby Parkinsona to zachwiania równowagi prowadzące nawet do upadków. Mogą być one niebezpieczne i prowadzić do długotrwałego unieruchomienia chorego, co przyczyni się do dalszego ograniczenia sprawności ruchowej.

W zaawansowanym stadium choroby Parkinsona pojawiają się trudności z mową. Nie są one wynikiem kłopotów z pamięcią i nie dotyczą zasobu słownictwa. Ich przyczyną są zaburzenia motoryczne wynikające ze sztywności mięśni krtani, mięśni twarzy i mięśni oddechowych. Efektem tego jest mowa niewyraźna, jąkanie, trudności z wypowiedzią. Objawy nasilają się zwłaszcza w stanach napięcia nerwowego.

Choroba Parkinsona, mimo leczenia, ma charakter postępujący, co oznacza nasilanie kolejnych objawów.  Należą do nich zaparcia, problemy z pęcherzem, termoregulacją i spadek ciśnienia prowadzący nawet do omdleń.

Jak rozpoznać chorobę Parkinsona

To bardzo trudne zadanie, ponieważ nie ma badań diagnostycznych, które mogłyby jednoznacznie zdiagnozować chorobę. Lekarze najczęściej opierają się na badaniach klinicznych, czasami zlecają badania wykluczające inne schorzenia.

Choroba Parkinsona rozwija się przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Do wczesnych symptomów można zaliczyć sztywność spowodowaną wzmożonym napięciem mięśniowym. W tym czasie zmienia się sylwetka na bardziej pochyloną. Zdecydowanie następuje spowolnienie ruchów. Jednym z pierwszych symptomów może być także zmiana pisma na drobniejsze.

3 replies on “Objawy choroby Parkinsona”

 1. córka pisze:

  Wszystkim się wydaje, że choroba Parkinsona to przede wszystkim drżenie rąk, ale tak naprawdę najpierw można ją rozpoznać po tym, że chory traci równowagę i orientację przestrzenną. Kłopot jest w tym, że starsza osoba zawsze powie, że nic jej nie jest i to nic takiego.

  • statystycznie się znam pisze:

   To zależy, bo emeryci dzielą się na dwie grupy: pierwsza to zawsze zdrowi, którzy nie chcą chodzić do lekarza i brać leków i zawsze mówią, że czują się dobrze. Druga to ci, którzy do lekarza chodzą nawet wtedy jak się dobrze czują i nic im nie dolega, bo chcą w razie czego się przebadać. Nawet co tydzień. Ani jedna skrajność nie jest dobra, bo potem się okazuje, że choroba Parkinsona jest już tak rozwinięta, że można najwyżej odliczać dni do końca. Nie tylko choroby Parkinsona…

 2. telleexpress pisze:

  Objawy choroby Parkinsona to nie tylko drżące ręce, ale również a może przede wszystkim szybkie, nagłe i niespodziewane wypadanie włosów. Jak ktoś nie miał tego problemu w rodzinie, a zaczynają mu wypadać włosy i jest już starszą osobą, to warto zacząć się interesować jak sprawdzić czy nie jest to choroba Parkinsona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 5 =