Rehabilitacja przy chorobie Parkinsona

Choroba Parkinsona jest choroba długotrwałą i postępującą, dlatego też bardzo ważne jest zapewnienie choremu jak największej sprawności właśnie dzięki rehabilitacji.

Objawy i postęp choroby Parkinsona

Początkowo choroba Parkinsona nie przynosi znaczących zmian w życiu chorego, ale stopniowo pojawiają się coraz większe ograniczenia w wykonywaniu codziennych czynności.

Pojawia się drżenie rąk, sztywność, wzrasta napięcie mięśniowe, trudności z połykaniem i mową. Mimo tych trudności chorzy przez długie lata mogą cieszyć się względnym komfortem życia, ponieważ choroba postępuje bardzo powoli.

Istotnym elementem leczenia choroby Parkinsona, poza leczeniem farmakologicznym, jest właściwa rehabilitacja.

Rehabilitacja przy chorobie Parkinsona

Wszystkie ćwiczenia powinny być dobierane indywidualnie, w zależności od zaawansowania choroby i stanu chorego. Najważniejsza role odgrywa kinezyterapia czyli gimnastyka lecznicza, ćwiczenia mowy i oddychania. Nie należy zapominać o ćwiczeniach relaksacyjnych i terapii zajęciowej, zwłaszcza wtedy, gdy wystąpią objawy depresji.

Rehabilitacja powinna być wprowadzona już przy pierwszych objawach choroby. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na chorobę Parkinsona pozwalają utrzymać sprawność stawów i wzmocnić mięśnie, a nawet zwiększyć ich masę.

Ćwiczenia na chorobę Parkinsona

Ćwiczenia pozytywnie wpływają także na układ krążenia i oddechowy, co zwiększa stopień dotlenienia organizmu. Mają one także wpływ na poprawę funkcjonowania narządów wewnętrznych i mogą zapobiegać trwałym zaparciom towarzyszącym chorobie Parkinsona.

Rehabilitacja przy chorobie Parkinsona może być prowadzona indywidualnie lub grupowo, ważne by była prowadzona systematycznie.

Rozpoczynając ćwiczenia należy pamiętać o kilku zasadach:

  • ilość ćwiczeń stopniowo zwiększamy,
  • ćwiczenia zaczynam od pozycji leżącej,
  • zaczynamy od ruchów prostych stopniowo przechodząc do bardziej skomplikowanych,
  • każde ćwiczenie musi być powtórzone kilkakrotnie.

Dla osób z Parkinsonem najlepsze będą ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, równoważne i zręcznościowe. Dla ich urozmaicenia można wprowadzić piłki, taśmy, woreczki z grochem.

Istotnym elementem rehabilitacji jest rehabilitacja chodu. Pod wpływem choroby chód staje się powolny, powłóczysty, a kroki są coraz drobniejsze, aż do charakterystycznego drobienia prawie w miejscu. Zadaniem ćwiczeń jest utrwalenie i wzmocnienie prawidłowego chodu i prawidłowej postawy.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń fizycznych czy oddechowych wskazane jest przeprowadzenie ćwiczeń relaksacyjnych, które zmniejszają napięcie mięśniowe i pozwalają na rozluźnienie całego ciała. Dobre efekty przynoszą ćwiczenia wykonywane w wodzie, oczywiście trzeba pamiętać o zapewnieniu choremu całkowitego bezpieczeństwa.

Podczas ćwiczeń trzeba zwracać uwagę na prawidłowe oddychanie i wyrabiać odpowiednie nawyki. Jest to bardzo ważne, ponieważ w miarę postępu choroby spłyca się oddech chorego, co prowadzi do nieprawidłowego dotlenienia organizmu.

Ćwiczenia przy chorobie Parkinsona  nie tylko poprawiają sprawność fizyczną chorego, ale także pozytywnie wpływają na jego samopoczucie.

2 replies on “Rehabilitacja przy chorobie Parkinsona”

  1. ćwiczak pisze:

    Rehabilitacja choroby Parkinsona jest absolutnie kluczowa jeśli chcemy, żeby zdrowie choć trochę zostało zachowane. Same leki nic nie dadzą, jak chory nie będzie ćwiczył – albo ćwiczyła. Wbrew pozorom ćwiczenia nie są trudne i spokojnie można je z czasem wykonywać w domu bez rehabilitanta, który też kosztuje. Ale zacząć lepiej ze specjalistą, który pokaże co i jak. No i potem powtarzać żmudnie i cały czas, żeby nie było przerw.

  2. Kolargol pisze:

    Ćwiczyć, ćwiczyć! Przy chorobie Parkinsona jeszcze bardziej niż lekarz potrzebny jest motywator, który przekona chorą osobę do tego, że ćwiczenia są niezbędne. Obecnie rehabilitacja jest co najmniej tak bardzo skuteczna jak leki na Parkinsona. Warto zdać sobie z tego sprawę i cisnąć temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

45 − 36 =