Implanty zębowe – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Implanty zębowe, to najczęściej tytanowe, sztuczne korzenie zębowe, które wstawiane są w miejscu naturalnych. To znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą uzupełnić utracone uzębienie. Implanty mogą zastępować pojedyncze zęby, jak i całe łuki zębowe. Jakie są rodzaje implantów zębowych i czy każdy może skorzystać z zabiegu?

Implanty zębowe – rodzaje dostępne na rynku

Nowoczesna implantologia pozwala na skuteczne uzupełnienie utraconych zębów implantami stomatologicznymi, a na rynku dostępne są różne rodzaje. Sztuczny korzeń może być wstawiony bezpośrednio po usunięciu naturalnego korzenia lub po kilku latach. Do najczęściej wszczepianych typów oferowanych przez kliniki stomatologiczne należą:

Implanty BEGO – wszczepiane są pacjentom o różnej twardości kości szczękowej, dlatego należą do najczęściej stosowanych. 80% powierzchni korzenia jest równoległa, a 20% ma kształt stożka, dzięki czemu możliwe jest ich zamontowanie nawet u pacjentów z ,,oporną” strukturą kości.


Implanty BICON – ich długość rozpoczyna się już od 5 mm, dlatego to tzw. ,,krótki typ implantów”. Wszczepiane są pacjentom, u których doszło do ubytku kości szczękowej, np. w wyniku przewlekłego stanu zapalnego korzenia zębowego. Stożkowy, prosty lub nachylony kołnierz pozwala dobrać implant odpowiednio do ubytku kości.


Implanty Astra – najczęściej wstawiane są u pacjentów o prawidłowej budowie i twardości kości szczękowej. Dostępne w różnych kształtach i rozmiarach: stożkowe, proste, o nachylonym kołnierzu, krótkie, o różnej średnicy, w przekroju trójkątnym i okrągłym.

Implanty zębów najczęściej wykonane są z tytanu, ponieważ materiał ten jest dobrze tolerowany przez organizm oraz cechuje się długą wytrzymałością.

Korona na implant

Implanty zębowe – kiedy się je zakłada?

Implanty zębowe uzupełniają utracone uzębienie, a ich budowa i koloryt sprawiają, że są nie do odróżnienia gołym okiem do naturalnych zębów. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich wszczepienie. Sztuczne korzenie tytanowe są trwałe i u większości pacjentów po zrośnięciu doskonale pełnią swą rolę przez całe życie. W razie potrzeby można na nich kilkukrotnie mocować nowe korony lub mosty. Dla kogo przeznaczone są implanty stomatologiczne?

Wstawia się je u osób, które:

 • utraciły pojedyncze zęby lub całkowite uzębienie
 • przy braku zębów o różnej rozpiętości, dzięki czemu możliwe jest zamontowanie koron zębowych lub mostów
 • u pacjentów, dla których noszenie protezy zębowej jest zbyt kłopotliwe

Zdrowe zęby stanowią pewnego rodzaju wizytówkę osobistą. Dlatego ich brak powoduje u wielu osób utratę pewności siebie. W takim przypadku implanty zębowe są znakomitym rozwiązaniem tego problemu.

Implanty zębów – przeciwwskazania do wszczepienia

Implanty zębów świetnie zastępują zdrowe zęby, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do ich wszczepienia.

Do najczęściej występujących powodów należą:

 • Miejscowe – występują u pacjentów, u których przestrzeń między górnymi a dolnymi zębami jest zbyt ciasna. Również za małe rozmiary wyrostka zębodołowego, do którego wstawiane są implanty zębowe oraz nieprawidłowa błona śluzowa w miejscu planowanego wstawienia stanowią przeciwwskazania do zabiegu.

 • Ogólne bezwzględne – z implantów nie mogą skorzystać osoby przed 16 i po 65 roku życia. Poza tym nie mogą być wszczepione u cukrzyków, anemików oraz z chorobami układu krążenia i bruksizmem. Niestety, również niewłaściwe warunki anatomiczne szczęki eliminują z zabiegu.

 • Ogólne względne – należą do nich: przewlekłe choroby nerek, paradontoza, nawracające zapalenie błony śluzowej dziąseł, choroby tarczycy, reumatyzm, osteoporoza oraz choroby przyzębia.

Implanty stomatologiczne

Implanty zębów – przebieg leczenia, przygotowanie do zabiegu wszczepienia

Implanty zębów wszczepiane są podczas jednego zabiegu, a pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Chirurg stomatolog najczęściej wykonuje tomografię komputerową w celu oceny kształtu i stanu kości szczękowej. Na podstawie uzyskanych informacji dobiera odpowiednie implanty stomatologiczne.

Wszczepianie sztucznych korzeni najczęściej odbywa się pod miejscowym znieczuleniem lub narkozą u wrażliwych pacjentów. Chirurg nacina warstwę błony śluzowej, aby odsłonić kość. Następnie wykonuje odpowiednie otwory, w które ,,wkręca” implant i zszywa dziąsło.

Implanty zębów – jak o nie dbać po zabiegu?

Implanty zębów wszczepiane są na całe życie, ponieważ organizm bardzo dobrze toleruje tytan. Przez pierwsze 10 dni pacjent powinien dokładnie płukać jamę ustną roztworem soli fizjologicznej. W tym okresie należy spożywać produkty płynne (zblendowane), aby nie przeciążać korzeni. Proces zrastania najczęściej trwa 6 miesięcy, a w tym okresie trzeba dokładnie obserwować, czy w jamie ustnej nie pojawił się stan zapalny. W przypadku wystąpienia infekcji organizmu, należy zgłosić się do lekarza.

Implanty stomatologiczne – alternatywy

Implanty stomatologiczne są znakomitym rozwiązaniem, a implantologia ciągle się rozwija, dzięki czemu sztuczne korzenie są coraz popularniejsze. Natomiast jedną z alternatyw jest proteza zębowa, która najczęściej wymaga zeszlifowania zdrowej tkanki zębów. To z kolei przyspiesza powstawanie próchnicy w tych miejscach. Poza tym noszenie protezy bywa uciążliwe, ponieważ jest niestabilna podczas przegryzania twardych potraw.

Z kolei pomosty często montowane są na szkliwie lub klamrach, przez co mogą powodować nadmierny ucisk na dziąsło. To z kolei prowadzi do cofania się tkanki i stopniowego zaniku kości szczękowej. U wielu osób dramatem są utracone zęby, implanty natomiast znakomicie je zastępują i wyglądają równie naturalnie. W przeciwieństwie do protez i pomostów zębowych są stabilne i służą przez całe życie.

3 replies on “Implanty zębowe – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu”

 1. bogdan22 pisze:

  Bardzo przydatny artykuł na temat implantów zębowych. Szczerze to się nie spodziewałem, że istnieje tak szeroki wybór. Co producent to nowa technologia.

 2. bekon4214 pisze:

  Z tym mostem zębowym to bywa różnie, ponieważ w niektórych przypadkach bardziej się opłaca niż implant zębowy. Ja straciłem dwa zęby obok siebie i taniej mi wyszło decydując się na most. Wiadomo, że implant zębowy jest lepszy, ale jak zobaczyłem koszt ich zamocowania to postawiłem na most..

 3. krokodylek1 pisze:

  Ja byłem przerażony gdy straciłem zęba. Byłem pewny, że zdecyduje się na implant zębowy, ale bałem się bólu podczas zabiegu. Na fotelu implantologa byłem przerażony, ale ból wystąpił tylko po zabiegu 😀 i to taki słabo odczuwalny, ponieważ dostałem leki przeciw bólowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 4 =