Implanty zębowe, to najczęściej tytanowe, sztuczne korzenie zębowe, które wstawiane są w miejscu naturalnych. To znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą uzupełnić utracone uzębienie. Implanty mogą zastępować pojedyncze zęby, jak i całe łuki zębowe. Jakie są rodzaje implantów zębowych i czy każdy może skorzystać z zabiegu?
Implanty zębowe – rodzaje dostępne na rynku
Nowoczesna implantologia pozwala na skuteczne uzupełnienie utraconych zębów implantami stomatologicznymi, a na rynku dostępne są różne rodzaje. Sztuczny korzeń może być wstawiony bezpośrednio po usunięciu naturalnego korzenia lub po kilku latach. Do najczęściej wszczepianych typów oferowanych przez kliniki stomatologiczne należą:
Implanty BEGO – wszczepiane są pacjentom o różnej twardości kości szczękowej, dlatego należą do najczęściej stosowanych. 80% powierzchni korzenia jest równoległa, a 20% ma kształt stożka, dzięki czemu możliwe jest ich zamontowanie nawet u pacjentów z ,,oporną” strukturą kości.
Implanty BICON – ich długość rozpoczyna się już od 5 mm, dlatego to tzw. ,,krótki typ implantów”. Wszczepiane są pacjentom, u których doszło do ubytku kości szczękowej, np. w wyniku przewlekłego stanu zapalnego korzenia zębowego. Stożkowy, prosty lub nachylony kołnierz pozwala dobrać implant odpowiednio do ubytku kości.
Implanty Astra – najczęściej wstawiane są u pacjentów o prawidłowej budowie i twardości kości szczękowej. Dostępne w różnych kształtach i rozmiarach: stożkowe, proste, o nachylonym kołnierzu, krótkie, o różnej średnicy, w przekroju trójkątnym i okrągłym.
Implanty zębów najczęściej wykonane są z tytanu, ponieważ materiał ten jest dobrze tolerowany przez organizm oraz cechuje się długą wytrzymałością.
Implanty zębowe – kiedy się je zakłada?
Implanty zębowe uzupełniają utracone uzębienie, a ich budowa i koloryt sprawiają, że są nie do odróżnienia gołym okiem do naturalnych zębów. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich wszczepienie. Sztuczne korzenie tytanowe są trwałe i u większości pacjentów po zrośnięciu doskonale pełnią swą rolę przez całe życie. W razie potrzeby można na nich kilkukrotnie mocować nowe korony lub mosty. Dla kogo przeznaczone są implanty stomatologiczne?
Wstawia się je u osób, które:
- utraciły pojedyncze zęby lub całkowite uzębienie
- przy braku zębów o różnej rozpiętości, dzięki czemu możliwe jest zamontowanie koron zębowych lub mostów
- u pacjentów, dla których noszenie protezy zębowej jest zbyt kłopotliwe
Zdrowe zęby stanowią pewnego rodzaju wizytówkę osobistą. Dlatego ich brak powoduje u wielu osób utratę pewności siebie. W takim przypadku implanty zębowe są znakomitym rozwiązaniem tego problemu.
Implanty zębów – przeciwwskazania do wszczepienia
Implanty zębów świetnie zastępują zdrowe zęby, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do ich wszczepienia.
Do najczęściej występujących powodów należą:
- Miejscowe – występują u pacjentów, u których przestrzeń między górnymi a dolnymi zębami jest zbyt ciasna. Również za małe rozmiary wyrostka zębodołowego, do którego wstawiane są implanty zębowe oraz nieprawidłowa błona śluzowa w miejscu planowanego wstawienia stanowią przeciwwskazania do zabiegu.
- Ogólne bezwzględne – z implantów nie mogą skorzystać osoby przed 16 i po 65 roku życia. Poza tym nie mogą być wszczepione u cukrzyków, anemików oraz z chorobami układu krążenia i bruksizmem. Niestety, również niewłaściwe warunki anatomiczne szczęki eliminują z zabiegu.
- Ogólne względne – należą do nich: przewlekłe choroby nerek, paradontoza, nawracające zapalenie błony śluzowej dziąseł, choroby tarczycy, reumatyzm, osteoporoza oraz choroby przyzębia.
Implanty zębów – przebieg leczenia, przygotowanie do zabiegu wszczepienia
Implanty zębów wszczepiane są podczas jednego zabiegu, a pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Chirurg stomatolog najczęściej wykonuje tomografię komputerową w celu oceny kształtu i stanu kości szczękowej. Na podstawie uzyskanych informacji dobiera odpowiednie implanty stomatologiczne.
Wszczepianie sztucznych korzeni najczęściej odbywa się pod miejscowym znieczuleniem lub narkozą u wrażliwych pacjentów. Chirurg nacina warstwę błony śluzowej, aby odsłonić kość. Następnie wykonuje odpowiednie otwory, w które ,,wkręca” implant i zszywa dziąsło.
Implanty zębów – jak o nie dbać po zabiegu?
Implanty zębów wszczepiane są na całe życie, ponieważ organizm bardzo dobrze toleruje tytan. Przez pierwsze 10 dni pacjent powinien dokładnie płukać jamę ustną roztworem soli fizjologicznej. W tym okresie należy spożywać produkty płynne (zblendowane), aby nie przeciążać korzeni. Proces zrastania najczęściej trwa 6 miesięcy, a w tym okresie trzeba dokładnie obserwować, czy w jamie ustnej nie pojawił się stan zapalny. W przypadku wystąpienia infekcji organizmu, należy zgłosić się do lekarza.
Implanty stomatologiczne – alternatywy
Implanty stomatologiczne są znakomitym rozwiązaniem, a implantologia ciągle się rozwija, dzięki czemu sztuczne korzenie są coraz popularniejsze. Natomiast jedną z alternatyw jest proteza zębowa, która najczęściej wymaga zeszlifowania zdrowej tkanki zębów. To z kolei przyspiesza powstawanie próchnicy w tych miejscach. Poza tym noszenie protezy bywa uciążliwe, ponieważ jest niestabilna podczas przegryzania twardych potraw.
Z kolei pomosty często montowane są na szkliwie lub klamrach, przez co mogą powodować nadmierny ucisk na dziąsło. To z kolei prowadzi do cofania się tkanki i stopniowego zaniku kości szczękowej. U wielu osób dramatem są utracone zęby, implanty natomiast znakomicie je zastępują i wyglądają równie naturalnie. W przeciwieństwie do protez i pomostów zębowych są stabilne i służą przez całe życie.
Bardzo przydatny artykuł na temat implantów zębowych. Szczerze to się nie spodziewałem, że istnieje tak szeroki wybór. Co producent to nowa technologia.
Z tym mostem zębowym to bywa różnie, ponieważ w niektórych przypadkach bardziej się opłaca niż implant zębowy. Ja straciłem dwa zęby obok siebie i taniej mi wyszło decydując się na most. Wiadomo, że implant zębowy jest lepszy, ale jak zobaczyłem koszt ich zamocowania to postawiłem na most..
Ja byłem przerażony gdy straciłem zęba. Byłem pewny, że zdecyduje się na implant zębowy, ale bałem się bólu podczas zabiegu. Na fotelu implantologa byłem przerażony, ale ból wystąpił tylko po zabiegu 😀 i to taki słabo odczuwalny, ponieważ dostałem leki przeciw bólowe.