Badanie cytologiczne to proste, szybkie, bezpieczne i prawie niezauważalne badanie wykonywane w gabinecie ginekologicznym, najczęściej podczas rutynowej wizyty. Lekarz ginekolog wkłada do pochwy wziernik, a następnie specjalną szczoteczką pobiera z nabłonka szyjki macicy wydzielinę komórki błony śluzowej, tzw. rozmaz. Pobiera się go jednocześnie z dwóch miejsc: tarczy szyjki macicy i kanału szyjki. Próbki umieszcza się w laboratoryjnych szkiełkach i utrwala. W laboratorium specjalista cytolog ocenia obie próbki i określa grupę cytologiczną, im niższa tym wynik jest lepszy.
Badanie cytologiczne kiedy?
Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju zasadami cytologię po raz pierwszy wykonuje się u kobiety po 25 roku życia, najpóźniej do 30. roku życia, lub nie później niż 3 lata od wcześniejszej inicjacji seksualnej. Badanie cytologiczne u dziewicy wykonuje się w sposób delikatniejszy i przy użyciu specjalnie dostosowanych wzierników.
Cytologię powinno wykonywać się raz w roku, jednak aktualnie badanie to jest refundowane w Polsce co trzy lata.
Badanie cytologiczne przeprowadza się w celu oceny stanu szyjki macicy i podczas tego badania wykrywa się wszelkie zachodzące w niej zmiany. Wykrywa się wszelkie stany zapalne, ewentualne nadżerki, a przede wszystkim raka szyjki macicy, HPV we wczesnym stadium. Wykrycie go na takim etapie daje nawet 100% gwarancji całkowitego wyleczenia. Dlatego badanie to jest tak ważne dla każdej kobiety.