Na czym polega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne to proste, szybkie, bezpieczne i prawie niezauważalne badanie wykonywane w gabinecie ginekologicznym, najczęściej podczas rutynowej wizyty. Lekarz ginekolog wkłada do pochwy wziernik, a następnie specjalną szczoteczką pobiera z nabłonka szyjki macicy wydzielinę komórki błony śluzowej, tzw. rozmaz. Pobiera się go jednocześnie z dwóch miejsc: tarczy szyjki macicy i kanału szyjki. Próbki umieszcza się w laboratoryjnych szkiełkach i utrwala. W laboratorium specjalista cytolog ocenia obie próbki i określa grupę cytologiczną, im niższa tym wynik jest lepszy.

Badanie cytologiczne kiedy?

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju zasadami cytologię po raz pierwszy wykonuje się u kobiety po 25 roku życia, najpóźniej do 30. roku życia, lub nie później niż 3 lata od wcześniejszej inicjacji seksualnej. Badanie cytologiczne u dziewicy  wykonuje się w sposób delikatniejszy i przy użyciu specjalnie dostosowanych wzierników.

Cytologię powinno wykonywać się raz w roku, jednak aktualnie badanie to jest refundowane w Polsce co trzy lata.

Badanie cytologiczne przeprowadza się w celu oceny stanu szyjki macicy i podczas tego badania wykrywa się wszelkie zachodzące w niej zmiany. Wykrywa się wszelkie stany zapalne, ewentualne nadżerki, a przede wszystkim raka szyjki macicy, HPV we wczesnym stadium. Wykrycie go na takim etapie daje nawet 100%  gwarancji całkowitego wyleczenia. Dlatego badanie to jest tak ważne dla każdej kobiety.

Koszt wykonania cytologii to ok. 35 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + = 6