Diagnostyka i terapia chorób skóry głowy – już dziś zapisz się na badanie włosów!

Trychologia to dziedzina zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń skóry głowy oraz włosów. Specjalistą, który pomaga pacjentom w walce z łysieniem, nadmiernym wypadaniem włosów oraz chorobami skóry głowy jest trycholog. Trychologia swoje początki zawdzięcza skandynawskim lekarzom, jednak jej popularność rośnie w ogromnym tempie i kilka lat temu dotarła również do Polski.

Wypadające włosy? Poznaj najczęstsze przyczyny.

Do trychologa zgłaszają się pacjenci, dla których nadmierne wypadanie włosów jest mocno niepokojące i uciążliwe. Najczęstszymi przyczynami tego stanu są:

 • choroby skóry głowy, czyli np. łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybica skóry głowy, łupież, atopowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca
 • łysienie bliznowaciejące
 • łysienie genetyczne
 • leki – szczególnie chemioterapia
 • palenie tytoniu
 • nieprawidłowa pielęgnacja włosów
 • nieprawidłowa dieta
 • niedobory składników odżywczych
 • długotrwały stres
 • zatrucie metalami ciężkimi

Przyczyny łysienia są bardzo różne, dlatego też niezbędna jest specjalistyczna konsultacja trychologiczna aby poznać genezę powstania problemu oraz sposób na wyleczenie pacjenta. Wypadanie włosów, przyczyny ich osłabienia to najczęstsze problemy, z którymi spotyka się w codziennej praktyce lekarz od włosów, jak potocznie nazywa się trychologa.

Profesjonalne konsultacje trychologiczne możemy odbyć chociażby tutaj:

dr Trycholog Gdynia
Powstania Styczniowego 22/2
81-519 Gdynia

Jak rozpoznać przyczyny wypadania włosów?

Rozpoznanie przyczyny wypadania włosów to trudne zadanie, jakie ma trycholog. Aby wdrożyć skuteczną terapię, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowych badań, które pozwolą określić co na wypadanie włosów będzie najlepszym panaceum w przypadku konkretnego pacjenta. Specjalista przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia, wykonuje badanie włosów oraz może zaproponować takie zabiegi diagnostyczne jak trichoskopia, trichogram bądź biopsja skóry głowy. Dwie pierwsze metody stosowane są najczęściej w przypadku podejrzenia chorób włosów, natomiast biopsja stosowana jest wówczas, gdy trycholog podejrzewa występowanie chorób skóry głowy.

Trichoskopia pozwala na obejrzenie skóry głowy pacjenta w dużym powiększeniu przy użyciu videodermatoskopu, natomiast trichogram to inwazyjne badanie polegające na pobraniu do 100 włosów wraz z cebulkami i przeanalizowaniu ich stanu pod mikroskopem. W przypadku podejrzenia chorób skóry głowy, wykonywana jest biopsja, czyli pobranie niewielkiego fragmentu skóry z głowy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i odnotowuje bardzo wysoką skuteczność diagnostyczną – mówi doświadczony pracownik trychologii.

Warto wiedzieć, że przygotowanie do odbycia konsultacji specjalistycznej powinno polegać na umyciu włosów maksymalnie 24 godziny przed wizytą (nie później), na które nie nakładamy żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych i do stylizacji typu odżywka w sprayu bez spłukiwania, lakier do włosów czy żel.

Konsultacje u trychologa specjalisty

Zapisz się juz dziś na wizytę u eksperta

Nowatorskie metody leczenia chorób włosów i skóry głowy

Wielu pacjentów pyta trychologa nie tylko o to co na wypadanie włosów będzie najskuteczniejsze, ale również jak wzmocnić włosy i sprawić, by były gęste i lśniące. Istnieje kilka nowatorskich metod zwalczających wypadanie włosów oraz poprawiających ich stan oraz wygląd.

 • Mezoterapia skóry głowy to podanie osocza bogatopłytkowego. Zabieg może odbyć się podskórnie bądź śródskórnie. Skuteczność w obu przypadkach podania preparatu jest porównywalna. Podczas mezoterapii pacjent może również otrzymać kortykosteroid, substancję polecaną szczególnie w przypadku łysienia plackowatego/
 • Kriomasaż – czyli leczenie zimnem. Krioterapia to obniżanie temperatury tkanek przy użyciu podtlenku azotu. Zabieg pobudza krążenie krwi i limfy oraz wspomaga odnowę biologiczną komórek.
 • Terapia przy użyciu promieniowania UV – czyli naświetlanie skóry głowy promieniowaniami UVA oraz UVB, co pomaga zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów oraz wzmacnia je.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =