Drżenie rąk przy chorobie Parkinsona

Charakterystycznym i najczęściej pierwszym widocznym objawem choroby Parkinsona jest drżenie rąk. To ono przede wszystkim skłania chorego do wizyty u neurologa.

Drżenie rąk a choroba Parkinsona

Wczesne objawy choroby Parkinsona nie są jednoznaczne, toteż wiele osób je lekceważy. Pojawienie się drżenia rąk jest już wyraźnym sygnałem. Jest to tzw. drżenie spoczynkowe występujące wtedy, gdy ręce swobodnie spoczywają na kolanach, stole lub oparciu fotela. Początkowo jest niewielkie i dotyczy kciuka i palca wskazującego, z biegiem czasu zaczyna jednak drżeć cała dłoń. Powoduje to trudności z utrzymaniem szklanki lub sztućców. Drżenie spoczynkowe nie przeszkadza w wykonywaniu czynności precyzyjnych, wcześniej wyćwiczonych jak zapinanie guzików, sznurowanie butów, majsterkowanie.

Na wczesnym etapie  drżenie rąk przy chorobie Parkinsona umożliwia kontynuowanie aktywności zawodowej i prowadzenie normalnego życia codziennego. Wdrożenie leczenia farmakologicznego choroby Parkinsona znacząco łagodzi objaw drżenia. Po kilku latach choroby objawy drżenia powracają, a nawet się nasilają.

Jak radzić sobie z drżeniem rąk

Drżenie spoczynkowe nie zawsze towarzyszy chorobie Parkinsona, dotyka ono 70% pacjentów. Najczęściej dotyczy jednej strony ciała. Drżenie może dotyczyć nie tylko ręki, ale także nogi. Zdecydowanie nasila się pod wpływem stresu lub emocji, dlatego też najlepiej unikać takich sytuacji.

Przy niewielkim nasileniu drżenia pacjent może samodzielnie go powstrzymywać, ale w miarę postępu choroby staje się to niemożliwe.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie drżenia jest unikanie stresu. Nie wolno chorego poganiać, trzeba zostawić mu tyle czasu ile potrzebuje na wykonanie określonej czynności. Jednym ze skutków choroby Parkinsona jest zmiana charakteru pisma. Staje się ono coraz mniejsze i mniej wyraźne. Konieczność pisania, podpisania się również jest przyczyną stresu. Najlepiej ograniczyć pisanie do minimum i uzyskać od chorego upoważnienie do podpisywania wszelkich dokumentów urzędowych i bankowych. Trzeba pamiętać, że z czasem chory w ogóle nie będzie pisał.

Mimo występującego drżenia nie należy chorego wyręczać w wykonywaniu codziennych czynności, dzięki temu dłużej zachowa samodzielność.

Sposoby na drżenie rąk w chorobie Parkinsona

Sposobem na zmniejszenie drżenia spoczynkowego jest głęboka stymulacja mózgu (DBS), która stosowana jest u pacjentów nie reagujących już na leki. Metoda ta polega na wszczepieniu do mózgu czterech mikroelektrod, które regulują poziom neuroprzekaźników i zapewniają ich równowagę. DBS znacząco łagodzi objawy choroby. Chociaż metoda jest całkowicie refundowana przez NFZ, to ze względu na przeciwwskazania nie mogą z niej skorzystać wszyscy pacjenci.

Dobre efekty w leczeniu drżenia parkinsonowskiego i drżenia samoistnego przynosi metoda radiochirurgiczna polega ona na zniszczeniu przy pomocy promieni gamma wzgórza w mózgu odpowiedzialnego za drżenie. Minusem tej metody jest to, że nie wpływa na inne objawy choroby Parkinsona. Chory zyskuje jednak znaczna poprawę komfortu życia. Zabieg refundowany jest przez NFZ.

2 replies on “Drżenie rąk przy chorobie Parkinsona”

  1. pikaczu pisze:

    Warto przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że nie da się samodzielnie opanować drżenia rąk przy chorobie Parkinsona. Można różnych rzeczy próbować, leków, medytacji i ćwiczeń – ale to nieuniknione. Bo to jest objaw Parkinsona, a leczyć trzeba przyczyny, właściwie całą chorobę Parkinsona kompleksowo, a nie wybiórczo. Lepiej więc uważać i nie dać się nabierać szarlatanom, którzy próbują oszukać chorych,. sprzedając im ostatnią deskę ratunku.

    • Grzegorzewski pisze:

      Ale wciąż nie brakuje szarlatanów, którzy twierdzą, że wyleczą drżenie rąk i chorobę Parkinsona. Ludzie, mamy XXI wiek, a wy dalej wierzycie w zabobony, a nie medycynę? Ja rozumiem, że można już łapać się ostatniej deski ratunku, ale bez przesady!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 12 = 18