Czym jest łysienie androgenowe?

Rodzajów łysienia są dziesiątki. Włosy można tracić z bardzo różnych powodów, jednakże zdecydowanie najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Występuje ono przede wszystkim u mężczyzn, jednakże zdarza się, że z jego powodu cierpią także kobiety.

Przyczyny łysienia androgenowego

Uważa się, że ten rodzaj łysienia jest dziedziczony, przede wszystkim z ojca na synów. Tym nie mniej, są również inne czynniki, poza genetycznym, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia łysienia androgenowego lub też przynajmniej przyspieszają jego pojawienie się. Przede wszystkim, chodzi tu o stres. Co ciekawe, uważa się, że również stali bywalcy siłowni są bardziej narażeni na ten typ łysienia. Wynika to z tego, że podczas podnoszenia ciężarów wytwarzane są zwiększone ilości testosteronu, który w pośredni sposób odpowiedzialny jest za łysienie androgenowe.

Zobacz: Trycholog Gdańsk – Leczenie Łysienia

Bezpośrednia przyczyna

U osób z genetycznie uwarunkowanym łysieniem androgenowym dochodzi do nadwrażliwości na jedną z pochodnych testosteronu, nazywanego często hormonem męskim. Chodzi o dihydrotestosteron. U osób z nadwrażliwością na tę substancję dochodzi do zaburzenia wzrostu mieszka włosowego. Początkowo włosy rosną słabe, aby po czasie w ogóle przestać rosnąć. Warto zauważyć, że u osób cierpiących na łysienie androgenowe nie dochodzi do wypadania większej ilości włosów niż u osób bez tego schorzenia. Problem tkwi w tym, że nie wyrastają nowe włosy.

Przebieg choroby

Jeśli chodzi o łysienie androgenowe, zwykle rozpoczyna się od przedniej części głowy. Najpierw pojawiają się zakola lub też wysokie czoło. W późniejszym czasie łysina pojawia się również w innych obszarach. Przeważnie jednak, cześć włosów na głowie pozostaje. Są to zwykle włosy na skroniach oraz na potylicy. Okazuje się bowiem, że są one odporne na działanie pochodnej testosteronu.

Warto zauważyć, że nieco inaczej wygląda to u kobiet. łysienie androgenowe u pań zaczyna się przeważnie na czubku głowy skąd łysina rozprzestrzenia się na całą głowę.

Metody leczenia

Leczeniem łysienia androgenowego, jak i w ogóle każdego rodzaju łysienia zajmuje się lekarz dermatolog – trycholog. Jest to specjalista właśnie od tego typu schorzeń. Przeważnie, na łysienie androgenowe przepisuje on leki, których zadaniem jest zahamowanie szkodliwego działania dihydrotestosteronu. Są różne rodzaje leków, wybór tych najodpowiedniejszych zawsze należy zostawić lekarzowi.

Ponadto, lekarz może przeprowadzić przeszczep włosów. Niewątpliwie jest to bardo skuteczna metoda walki z łysieniem każdego rodzaju. Jednakże, jest to również zdecydowanie najbardziej kosztowna metoda.

Warto też mieć na uwadze, że aby faktycznie zwalczyć łysienie konieczny jest odpowiedni tryb życia. Należy unikać stresu oraz zdrowo się odżywiać. Warto również rzucić palenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 44 = 52