Powikłania choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest schorzeniem przewlekłym, postępującym bardzo powoli. Długi okres trwania choroby przyczynia się powstawania wielu powikłań.

Na czym polega choroba Parkinsona

Jest to choroba neurologiczna polegająca na zmianach zwyrodnieniowych istoty czarnej znajdującej się w komórkach nerwowych śródmózgowia. Istota czarna odpowiedzialna jest za przekazywanie między obszarami mózgu dopaminy, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów od mózgu do mięśni. Zmiany degeneracyjne istoty czarnej prowadzą do stopniowego jej zaniku. 80% zaniku komórek zawierających istotę czarną powoduje znaczny spadek dopaminy i wystąpienie objawów choroby Parkinsona. Za najczęstsze uważa się:

 • spowolnienie,
 • sztywność mięśni,
 • drżenie spoczynkowe,
 • zaburzenia mowy,
 • zaburzenia równowagi.

Przebieg choroby Parkinsona można podzielić na dwa etapy:

 • wczesny – pojawiające się problemy wskazują na pojawienie się choroby i konieczność podjęcia leczenia,
 • zaawansowany – mimo stosowanego leczenia problemy motoryczne ulegają nasileniu.

Wczesne objawy choroby Parkinsona mogą być zahamowane dzięki zastosowaniu leczenia farmakologicznego (lewodopy) i odpowiedniej rehabilitacji.

Leczenie farmakologiczne spowalnia rozwój choroby, ale jej nie przerywa. Organizm stopniowo przyzwyczaja się do stosowanych leków i przestaje na nie reagować.

Powikłania choroby Parkinsona

Parkinson najczęściej kojarzy się z drżeniem spoczynkowym rąk. W rzeczywistości jest to najmniej dolegliwy objaw, który może być wyeliminowany przy pomocy odpowiednich leków. Znacznie poważniejszym problemem jest postępujące zaburzenie motoryki.

Osoby cierpiące na Parkinsona mają coraz większe problemy z zachowaniem równowagi, często zdarzają się im upadki, które mogą prowadzić do groźnych kontuzji, z unieruchomieniem włącznie. Dodatkowo pojawia się wtedy drobienie kroków, trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

W miarę rozwoju choroby pojawiają się trudności z pisaniem i mową. Pismo początkowo staje się mniejsze, a z czasem chory nie potrafi się podpisać.

Znacznie bardziej uciążliwe są zmiany mowy. Wynikają one ze sztywności mięśni krtani i podniebienia oraz braku koordynacji między nimi.  Początkowo pojawia się jąkanie, trudności ze znalezieniem odpowiedniego wyrazu. W skrajnych wypadkach porozumienie z chorym może być niemożliwe. Stanowi to bardzo duży dyskomfort dla chorych i ich najbliższych. Trzeba pamiętać, że chorzy zachowują w tym okresie zdolność intelektualną.

Inne powikłania przy chorobie Parkinsona to zaburzenia oddychania. W wyniku nieprawidłowego funkcjonowania mięśni oddechowych następuje spłycenie oddechu i w rezultacie niedotlenienie organizmu. Chory ma świszczący oddech i bardzo szybko męczy się nawet przy niewielkim wysiłku.

Kolejne powikłania po chorobie Parkinsona to zaparcia, nieprawidłowa termoregulacja, problemy z oddawaniem moczu.

Istotnym elementem zapobiegającym powikłaniom jest odpowiednia rehabilitacja polegająca głównie na usprawnianiu określonych partii mięśni. Ćwiczenia te pozwalają znacznie opóźnić całkowity zanik pewnych umiejętności.

2 replies on “Powikłania choroby Parkinsona”

 1. Umberto napisał(a):

  Najbardziej zadziwia mnie, że jak niektórzy słyszą diagnozę choroba Parkinsona, to myślą, że to wręcz wyrok śmierci i nawet jej nie leczą. A przecież można ją zatrzymać, bo leki na Parkinsona są coraz bardziej skuteczne i często wcale nie takie drogie. Ludzie, trochę więcej optymizmu! Nawet w takich sytuacjach można sobie na niego pozwolić!

 2. prawdziwek napisał(a):

  Problemy motoryczne – jak to ładnie brzmi… Tymczasem choroba Parkinsona uziemia i to na dobre! Mówmy ludziom prawdę wprost, bo oni tego oczekują. To nie jest tak, że nie mogą chodzić, bo Parkinson jest zaawansowany, ale jak im powiemy, że prawie chodzą, to będzie im lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *