USG jamy brzusznej – na czym polega?

Medycyna od setek lat rozwija się nieustannie, niekiedy czytając o kuracjach powszechnych w średniowieczu nie możemy się nadziwić, że tak prymitywne metody były powszechnie stosowane. Jednak najwięcej przełomowych badań oraz ogromny rozwój technologii medycznej miały miejsce tak naprawdę dopiero w XX wieku. To wówczas wymyślono ultrasonografię, metodę badawczą, która na zawsze zmieniła oblicze medycyny.

Na czym polega USG?

Wykonanie badania jest możliwe dzięki akustyce. Ultrasonograf wyposażony jest w specjalną diodę, którą porusza się po wybranej partii ciała pacjenta. Z diody wydobywają się niesłyszalne dla ludzkiego ucha ultradźwięki, które bez problemu przechodzą przez tkankę, nie powodując najmniejszych szkód w komórkach (w przeciwieństwie do rentgenu). Następnie fale napotykają na przeszkodę w postaci organu, wówczas odbijają się od niego i wracają do diody. Tą drogą obraz wraca do ultrasonografu i można go obserwować na specjalnym monitorze. Jednak ultrasonografia posiada pewne ograniczenia. Otóż fale nie są w stanie przedostać się przez gazy ani przez tkankę kostną. Dlatego niemożliwe jest zbadanie struktury kości tą metodą, a także sprawdzenie, co dzieje się np. pod czaszką pacjenta. Podobnie badanie żołądka jest utrudnione, jest on w końcu wypełniony gazami.

Dla kogo badanie USG?

Ultrasonografia jest powszechnie stosowana, bowiem jest zupełnie niegroźną metodą badawczą. Dlatego też kobietom w ciąży regularnie wykonuje się USG jamy brzusznej, aby monitorować, czy płód rozwija się prawidłowo. Dzięki badaniu lekarz może w miarę szybko zauważyć niepokojące zmiany i w miarę możliwości zalecić leczenie. Ultrasonografia pozwala również określić płeć dziecka, co stanowi prawdziwą rewolucje, bowiem jeszcze kilka dekad temu rodzice musieli na ta informację czekać aż do porodu. Jednak nie tylko panie w ciąży są kierowane na USG. Te przeprowadzane jest nie tylko w przypadku profilaktyki, ale również wówczas, kiedy nie wiadomo skąd biorą się poszczególne dolegliwości.

Przygotowanie do zabiegu

Aby jak najbardziej zwiększyć szansę na otrzymanie czystego obrazu, osoby wybierające się na USG jamy brzusznej muszą zastosować się do pewnych zaleceń. Przede wszystkim na 24 godziny przed zabiegiem nie można spożywać ciężkostrawnych i gazo-pędnych pokarmów – dotyczy to przede wszystkim warzyw strączkowych. Lepiej zjeść delikatny posiłek, z którym nasze jelita nie będą miały problemu. Na 6 godzin przed badaniem należy wstrzymać się już przed jedzeniem, dozwolone jest jedynie picie wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *