Specyfika wirusa HPV. Zrób test HPV.

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet, ponieważ większość przypadków raka szyjki macicy jest spowodowane jego aktywnością. W profilaktyce tej choroby dużą uwagę przykłada się do zapobieganie zarażeniom wirusem HPV. Z uwagi na to, że infekcja rzadko powoduje widoczne objawy, przy zdiagnozowaniu wirusa stosuje się genetyczny test HPV.Występowanie wirusa HPV jest niemal powszechne. Według szacunkowych danych około dwie trzecie dorosłych osób były zarażone tym wirusem lub nadal są nosicielami. Z uwagi na te zatrważające dane, należy przykładać dużą uwagę do działań profilaktycznych, zmierzających do zmniejszenia ilości infekcji spowodowanych wirusem HPV.

Wirus brodawczaka ludzkiego najczęściej przenoszony jest przez kontakty seksualne. Ryzyko jest znacznie większe u osób, które posiadają więcej niż jednego partnera seksualnego. Ponadto osoby, które przeżywają przygodne stosunki, częściej pojawiają się zmiany spowodowane obecnością wirusa w organizmie. Należy pamiętać o tym, że wirus przenoszony jest nie tylko drogą płciową. Niektóre odmiany wirusa brodawczaka ludzkiego powodują poważne zmiany na prąciu lub sromie. W takim wypadku sam kontakt z zainfekowanym ręcznikiem bądź bielizną chorego może doprowadzić do zakażenia.

Na infekcję z udziałem wirusa HPV najbardziej narażone są osoby w wieku od piętnastu do dwudziestu pięciu lat. Bardzo często wirus występuje u młodych dziewczyn, które przedwcześnie podjęły inicjację seksualną. Częstotliwość, z jaką dochodzi do zakażeń, maleje wraz z wiekiem, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Z uwagi na te dane, należy prowadzić akcje, które mają na celu poinformowanie ludzi młodych, jak wielkim zagrożeniem może być infekcja spowodowana wirusem HPV.

U niespełna dziesięciu procent osób, u których stwierdzono obecność wirusa HPV w organizmie, wystąpiły zmiany patologiczne związane z chorobą. Warto wspomnieć, że wirus HPV przeważnie nie powoduje zewnętrznych objawów, przez co niezwykle ciężko go zdiagnozować bez przeprowadzenia testu genetycznego. Istnieją pewne lekarskie wskazania do wykonania takiego badania, jednakże osoby, które je otrzymują, nie zawsze są zainteresowane przeprowadzeniem badania. Nie da się ukryć, że w wielu środowiskach problem wirusa HPV wciąż jest bagatelizowany.

Czytaj także: Odporność organizmu na wirusa HPV

Niskoonkogenne postacie wirusa HPV mogą czasami powodować zewnętrzne objawy, jakimi są kłykciny kończyste. Ich wystąpienie z reguły nie wiąże się z żadną bolesnością. Takie zmiany brodawczakowate w żadnym wypadku nie przekształcają się w nowotwory. Ze względu na kłopotliwą lokalizację niektórych brodawek, wiele osób decyduje się jednak na ich leczenie. Najczęściej stosuje się w tym zakresie kriooperację – zabieg polegający na wymrożeniu kłykciny i jej usunięciu. Należy jednak pamiętać o tym, że jednorazowe wykonanie takiego zabiegu nie przyniesie wymiernych efektów i należy kilkukrotnie przeprowadzić operację. W zasadzie kłykciny mogą się odnawiać przez cały okres trwania infekcji wirusa HPV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 − 69 =