Skąd biorą się rozszerzone naczynka?

Czerwone, piekące policzki, popularnie zwane wypiekami na twarzy nie mają nic wspólnego ze zdrową, zaróżowioną cerą. Są to objawy cery naczynkowej, za którą odpowiadają rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy. Warto zacząć odpowiednio dbać o taką skórę, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy. Z biegiem czasu bowiem, okazjonalny rumień może zamienić się w stałe, nieestetyczne zaczerwienienie skóry, które niełatwo zakryć nawet kryjącym makijażem.

Skąd biorą się rozszerzone naczynka? Często ma to związek z predyspozycjami genetycznymi. Ponadto bardziej narażone na tę przykrą dolegliwość są kobiety, ponieważ to estrogeny, czyli typowo kobiece hormony, odpowiadają za rozluźnienie mięśni naczyń, sprzyjając ich skłonności do rozszerzania się. Powstawanie zmian naczyniowych zaostrza też nadmierna ekspozycja na ekstremalne temperatury, to znaczy zarówno na słońce, solarium czy saunę, jak i mróz i zimny wiatr. Osłabiająco na naczynka działają także częste różnice temperatur, wszelkie czynności podnoszące ciśnienie krwi, to znaczy intensywny wysiłek fizyczny, alkohol, pikantne potrawy czy stres, a także długotrwałe stosowanie maści sterydowych.

Na szczęście rozszerzone naczynka możemy zamknąć w wielu gabinetach medycyny estetycznej, a także w niektórych gabinetach kosmetycznych. Najskuteczniejsze będą zabiegi laserowe lub IPL. Niekiedy stosuje się także jonoforezę lub elektrokoagulację. Łącząc tego typu, profesjonalnie wykonane zabiegi z odpowiednią pielęgnacją, jesteśmy w stanie okiełznać nawet bardzo uciążliwe rozszerzone naczynka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *