Co to są haluksy i jak im zapobiegać

Choroby skutkujące deformacją stóp, to jedno z bardziej bolesnych schorzeń, które uniemożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie. Bardzo popularną dolegliwością, która w znacznej mierze dotyczy kobiet, są haluksy. Jest to deformacja przedniej części stopy, powstająca w wyniku nierównomiernego rozłożenia nacisku ciała na powierzchnię stopy.

Warto pamiętać o tym, że haluks nie powstaje z dnia na dzień – dolegliwość ta rozwija się stopniowo, a dzięki odpowiedniemu leczeniu zachowawczemu można skutecznie zahamować rozwój tej choroby.

Dlaczego powstają haluksy?

Deformacja stopy powstaje w momencie, gdy ciężar ciała nie rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni stopy, tylko skoncentrowany jest w jakiejś jej części. Dzieje się tak w przypadku na przykład płaskostopia, na który duży wpływ ma między innymi nadwaga. Osłabienie funkcji palucha ma miejsce również w przypadku częstego noszenia obuwia na wysokim obcasie oraz w przypadku butów zakończonych wąskim czubem. Odpowiednia dieta, dobrze dobrane buty i ćwiczenia stóp – zachowanie tych zaleceń pozwoli nie tylko uniknąć haluksów ale też, w momencie gdy się już pojawią, pozwoli zahamować ich dalszy rozwój – więcej w tym temacie tutaj: http://haluksy.net.pl/.

Leczenie haluksów – od czego warto zacząć?

W momencie, gdy zaobserwuje się u siebie deformację przedniej części stopy lub gdy zaczną nawracać dolegliwości bólowe w stopie podczas chodzenia – to ostatni dzwonek na to, by udać się do lekarza po fachową pomoc. Każdy tydzień zwłoki może skutkować dalszym rozwojem schorzenia, a w efekcie jedynym rozwiązaniem może wówczas okazać się zabieg operacyjny. Jest to jednak ostateczność i zanim zostanie podjęta decyzja o operacji warto próbować innych, skutecznych metod walki z deformacją palucha. Jest na to kilka sposobów:

1. Plastry i nakładki żelowe na haluksy – są miękkie, wykonane z płynnego żelu, często w ich skład wchodzą również olejki eteryczne, których działanie ma złagodzić dolegliwości bólowe na stopie. Nakładki działają miejscowo, chroniąc zdeformowaną część stopy i zmniejszając ucisk na bolące miejsce.

2. Aparaty korekcyjne – głównym założeniem tego urządzenia jest zahamowanie dalszego rozwoju choroby. Mogą być stosowane jako leczenie zachowawcze lub także jako wspomaganie procesu rehabilitacyjnego po operacji korekty wad stopy. Aparaty korekcyjne mogą być używane zarówno w dzień jak i w nocy.

3. Szyna dynamiczna – podobnie jak aparaty korekcyjne, tak również szyna zalecana jest zarówno w profilaktyce, leczeniu zachowawczym, jak i przy rehabilitacji pooperacyjnej. Jej główną zaletą jest plastyczność materiału z jakiego została wykonana – giętkość wkładki umożliwia pełny zakres ruchów stopy i nie utrudnia chodzenia.

Kiedy niezbędny jest zabieg operacyjny?

Operacja haluksów wykonywana jest w przypadku głębokich zmian deformacyjnych stopy, które powodując duży ból uniemożliwiają normalne poruszanie się. Zabiegi operacyjne wykonywane są u pacjentów, u których nie sprawdziło się leczenie zachowawcze, a dolegliwości bólowe nie ustępują pomimo stosowania środków przeciwbólowych.

2 replies on “Co to są haluksy i jak im zapobiegać”

  1. Mania pisze:

    Są takie specjalne szyny, które się wkłada na nogę i nosi przez kilka tygodni. Nie wiem jak to się specjalnie nazywa, ale potem się okazuje, że trochę haluksy są mniejsze. To nie operacja, więc i efekty są mniejsze, ale w każdej chwili można to zdjąć jak człowiek musi, tylko niestety zaczyna się potem praktycznie od zera.

  2. fajna pisze:

    Ja nosiłam wkładki na haluksy, może to jest to samo. I nic, kompletnie nic to nie dało. Zwłaszcza, że miałam jeden haluks, a teraz to już sama nie wiem, bo wszystko boli tak, że jest chyba jeszcze gorzej niż było i nawet delikatne chodzenie sprawia mi ból.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 4