Przyczyny braku miesiączki

Regularna menstruacja powinna pojawić się w określonych przedziałach czasu, na ogół co 28 dni. Przyjmuje się jednak, że u kobiet cykle miesiączkowe mogą trwać od 26 do 32 dni. Opóźnienia o kilka dni się zdarzają. Czasem związane są ze stresem czy wzmożoną aktywnością fizyczną. Jednak gdy miesiączka opóźnia się o 7 dni i więcej, należy zgłosić się do lekarza.

Brak miesiączki oznacza ciążę?

Brak okresu spowodowany może być wieloma czynnikami. Na samym początku znaczenie ma przede wszystkim to czy kobieta współżyje seksualnie. Jeśli tak, to należy wykonać test ciążowy z moczu. Powinno się go zrobić około 14 dni od terminu spodziewanej miesiączki. Innym badaniem, które może w sposób jednoznaczny potwierdzić ciążę, jest oznaczenie podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej, a więc hormonu ciążowego. Brak okresu może być jednak związany także z patologiami w jamie macicy np. polipami czy mięśniakami. Wówczas miesiączka może się spóźniać i dawać nietypowe objawy w formie bardzo obfitych krwawień.

Na co wskazywać może nieregularne miesiączkowanie?

Niekiedy przyczyną zatrzymania miesiączki są zaburzenia hormonalne, które dotyczą wszystkich narządów zależnych hormonalne – nadnercza, przysadka, tarczyca itd. Nieregularne cykle miesiączkowe wskazują również na zaburzenia hormonalne, które dotykają osi podwzgórze-przysadka-jajnik, a więc wpływają bezpośrednio na hormony związane z układem rozrodczym i inne patologie. Nieco rzadziej zaburzenia miesiączkowania związane są z obecnością guzów ośrodkowego układu nerwowego i innymi zmianami w obrębie mózgu.

Nie bez znaczenia jest również ilość produkowanych hormonów tarczycy. Niedoczynność i nadczynność tarczycy powodować mogą zmiany w cyklu miesiączkowym. Wszystkie takie sytuacje wymagają pilnej konsultacji z ginekologiem, ale warto się udać również do endokrynologa czy internisty.

Pierwotny i wtórny brak miesiączki

Brak okresu związany bywa z wieloma sytuacjami i ma wiele przyczyn. Czasami jest spowodowany stresem, ale niekiedy wskazuje również na dysfunkcje organizmu i różnego rodzaju choroby. Pod względem patofizjologii brak okresu dzieli się na dwa różne rodzaje.

Pierwotny brak miesiączki to po prostu niepojawienie się okresu do 16. roku życia, a więc w okresie dojrzewania dziewcząt. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wady wrodzone, zaburzenia genetyczne czy zespoły spowodowane nieprawidłowościami chromosomalnymi.

Patologie zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym skutecznie blokują działanie osi hormonalnych, a więc nie dochodzi do pojawienia się pierwszej menstruacji u dziewczyny, co dokładniej opisano w tym artykule http://redukcjacellulitu.pl/poczytaj-o-zdrowiu/pierwsza-miesiaczka/. Taka sytuacja wymaga czasem nawet interwencji chirurga czy konsultacji z lekarzami innych specjalności niż ginekologia. Jednak pierwotny brak miesiączki dotyczy stosunkowo niewielkiej liczby kobiet.

Z kolei wtórny brak miesiączki wiąże się z zatrzymaniem miesiączkowania. Dotyczy to więc przypadków, gdy nie pojawia się kolejna miesiączka, a wcześniej kobieta miesiączkowała w miarę normalnie. W zależności od regularności cyklu, może być to zauważone wcześnie lub późno. Wtórne zatrzymanie miesiączkowania (kiedy pierwsze krwawienie miało miejsce w trybie normalnym) w pierwszej kolejności zawsze powinno wykluczyć ciążę. Jeśli jednak test ciążowy dał wynik ujemny, konieczna jest wizyta u ginekologa w celu poszukiwania przyczyn braku miesiączki.

Powodem do niepokoju powinno być opóźnienie okresu o przynajmniej 7 dni. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż niekiedy brak miesiączki bywa objawem poważnych chorób.

One reply

  1. Maja pisze:

    Jeszcze tylko pytanie kiedy zaczyna się nieregularna miesiączka. Bo często mam tak, że okres spóźnia mi się jakieś 2-3 dni, a innym razem jestem zaskoczona, że się pojawił, bo jeszcze nie powinno go być. Taka miesiączka to u mnie praktycznie norma i nie widzę w tym nic dziwnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 + = 77