Objawy i rozpoznanie cytomegalii

Cytomegalia to choroba przenoszona drogą płciową, która często dotyka kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Zwykle nie daje ona objawów, trwa w uśpieniu w organizmie człowieka nawet do końca jego życia, dlatego ciężko stwierdzić, czy osoba, która jest nią zakażona, rzeczywiście posiada w swoim ciele wirus wywołujący tę chorobę. Dopiero przy infekcji, czy też przy znacznym osłabieniu organizmu daje się we znaki.

testy na cytomegalie drwenerolog.plZwykle jej objawy przypominają zwykłe przeziębienie, czy grypę: osłabienie, bóle mięśni, ból głowy, powiększenie węzłów chłonnych itp. Z tą różnicą, że nie ustępuje przez około miesiąc, do podstawowych objawów dochodzą powiększone migdałki, a także powiększenie wątroby i śledziony. Dlatego ważne jest, aby przy wystąpieniu niepokojących objawów natychmiast udać się do lekarza. Wówczas należy wykonać badanie na potwierdzenie obecności bakterii wywołujących tę chorobę.

Zwykle cytomegalię wykrywa się, gdy poziom przeciwciał jest zwiększony. W tym celu wykonuje się badania krwi i moczu – to badania serologiczne o wskaźnikach IGg i IgM. O zakażeniu pierwotnym decyduje także znaczny wzrost IGg. Interpretację wyników na obecność bakterii cytomegalii w organizmie można odczytać tak:

  • IgM (-) IgG (-) -brak zakażenia,
  • IgM (+) IgG (-) -zakażenie wtórne,
  • IgM (+) IgG (+) -mocno rozwinięta choroba,
  • IgM (-) IgG (+) -stan po przebyciu choroby.

Bardzo ważne jest, aby wykonać badania na obecność wirusa cytomegalii zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Zakażenie tym wirusem może mieć bardzo poważne konsekwencje dla noworodka. Dobrze, jeśli kobieta wykona podobne badania w 3. trymestrze ciąży- wówczas możliwe jest zdiagnozowanie skutków tej choroby u płodu. Badania wykonuje się także w celu określenia przyczyny przedwczesnych porodów, poronień czy też wad wrodzonych noworodków. U samych dzieci często wykonuje się te badania, aby wykryć przyczynę nieprawidłowego przebiegu żółtaczki poporodowej, wysypek skórnych, czy zaburzeń jelit, bądź innych narządów wewnętrznych.

Warto pamiętać o badaniach na wykrycie tego wirusa, gdyż cytomegalii nie da się pozbyć całkowicie- dlatego należy zadbać o przyszłość swojego dziecka i przebadać się podczas trwania ciąży, aby uniknąć dalszych konsekwencji zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

64 − 59 =