Nadciśnienie tętnicze

Od jakiegoś czasu 17 maja oficjalnie uznawany jest Światowym Dniem Nadciśnienia Tętniczego. Ma to spowodować wzrost świadomości społecznej odnośnie tego schorzenia, w szczególności zaś objawów, przyczyn i niebezpieczeństwa, jakie niesie. Warto więc wymienić najważniejsze informacje, dotyczące choroby, jaką jest nadciśnienie tętnicze.

Czym jest nadciśnienie tętnicze? To schorzenie układu krążenia, w którym ciśnienie krwi wykazuje wartość powyżej normy (czyli ponad 140/90 mmHg). Diagnozę postawić można na podstawie badań w formie przynajmniej dwóch pomiarów, przeprowadzanych profesjonalnym sprzętem w gabinecie lekarskim. Ponieważ jednak u wielu osób pojawia się w takich sytuacjach dość silny stres, będący jednym z czynników podnoszących ciśnienie (tzw. efekt białego fartucha), dobrze również samodzielnie badać się w domu, a o wynikach poinformować lekarza podczas wizyty.

Objawy nadciśnienia

Jakie są najważniejsze objawy nadciśnienia tętniczego? Większość pacjentów skarży się przede wszystkim na silne zawroty i bóle głowy (szczególnie w części potylicznej), choć symptomy te, jeśli występują samodzielnie, bywają kojarzone z innymi dolegliwościami i chorobami, dlatego wczesne wykrycie nie zawsze jest tu możliwe – o tym więcej również tutaj: http://zawalserca.net/objawy-wysokiego-cisnienia/. Objawy nadciśnienia to często także zbyt szybkie męczenie się podczas wysiłku fizycznego, regularne krwawienia z jamy nosowej, zaburzenie snu, a u niektórych chorych – pogorszenie wzroku.

Jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu? Lekarze podkreślają, że ogromny wpływ na tę kwestię ma sam człowiek i tryb życia, jaki prowadzi. Warto więc dbać o prawidłową dietę, czyli ograniczyć potrawy, zawierające duże ilości tłuszczu, cukru i soli, natomiast postawić na produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i świeże ryby. Palacze powinni rzucić palenie, zredukować trzeba też do minimum ilość spożywanego alkoholu oraz zadbać o regularną aktywność fizyczną. Z kolei osoby otyłe muszą zrzucić nadmierne kilogramy. Nadciśnienie tętnicze wywoływane jest często przez stres i przemęczenie, dlatego warto wyeliminować sytuacje, które im sprzyjają.

Typy nadciśnienia

Wszelkie kwestie środowiskowe i genetyczne powodują pierwotny typ nadciśnienia, dotyczący ogromnej większości chorych. W takich przypadkach lekarze nie potrafią jednoznacznie wskazać dokładnego powodu pojawienia się schorzenia. Jednak około 5-10% pacjentów cierpi na nadciśnienie wtórne, czyli takie, które jest efektem innej występującej choroby. Może to być wada serca, schorzenie nerek, nadczynność tarczycy, Zespół Conna, guz nadnerczy i mózgu, a także bezdech senny. Również wiele kobiet w ciąży zauważa u siebie objawy nadciśnienia.

Leki na nadciśnienie

Jak wygląda leczenie nadciśnienia? Przede wszystkim zmianie ulec musi nieprawidłowy tryb życia. Jeśli chodzi o leki na nadciśnienie, to może je przepisać jedynie lekarz i to on ustala wszelkie zasady ich przyjmowania. Niedopuszczalne jest, by pacjent sam decydował o tej kwestii, np. regulując ich dawkowanie bez konsultacji ze specjalistą lub zażywając na własną rękę środki farmakologiczne, obniżające ciśnienie.

Podczas leczenia konieczna jest systematyczność i konsekwencja, jednak zdaniem specjalistów ogromna grupa osób nie stosuje się do zaleceń lekarskich i dlatego wciąż tak duży jest odsetek chorych na nadciśnienie tętnicze, którego lekceważenie może w przyszłości skończyć się udarem mózgu lub zawałem serca.

Warto dodać, że pacjenci chorujący na nadciśnienie pierwotne muszą być objęci leczeniem przez całe życie od momentu pojawienia się diagnozy. O całkowitym wyleczeniu tej choroby można mówić tylko u niewielkiej liczby osób, u której występuje nadciśnienie wtórne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 + = 42