Leczenie raka jelita grubego

Jedną z coraz częściej występujących chorób jest nowotwór jelita grubego. Jak możemy go rozpoznać oraz jakie są przyczyny powstania tej choroby i jej objawy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób choruje na różnego rodzaju nowotwory. Jest to nie tylko bardzo popularna choroba w naszych czasach, ale również często bardzo poważna. Zdarza się, że pewnych rodzajów nowotworów, zwłaszcza tych w zaawansowanym stadium, nie da się wyleczyć. Z tego powodu tak ważna jest profilaktyka oraz systematyczne badania. Do najbardziej popularnych nowotworów zaliczany jest rak jelita grubego. Choruje na niego coraz więcej osób. Zatem w jaki sposób możemy rozpoznać tą chorobę?

Więcej na temat nowotworów na stronie: http://zwalczraka.net.pl

Objawy raka jelita grubego

Warto pamiętać, iż objawy raka jelita grubego mogą być bardzo różne, w zależności od formy jego zaawansowania. Należy mieć świadomość, że początkowo ta choroba nie daje praktycznie żadnych objawów. Jest to bardzo kłopotliwe, ponieważ w przeciwnym wypadku zdecydowanie łatwiej byłoby nam pozbyć się nowotworu. Dopiero po pewnym czasie nasz organizm sygnalizuje nam, że dzieje się coś niedobrego.

Objawy, które mogą nas zaniepokoić i wskazują na raka jelita grubego, to między innymi dokuczliwe zaparcia, a także zmiana rytmu wypróżnień. Do takich objawów zalicza się także biegunki, które mogą utrzymywać się nawet przez wiele tygodni, a także anemia. Wiele osób także powinny zaniepokoić objawy, takie jak bóle w dolnych partiach pleców oraz brzucha, a także nudności i wymioty, jak również trudności w przełykaniu. Wielu chorych na raka jelita grubego ma także poczucie niepełnego wypróżnienia. Mogą pojawić się także krwawienia z odbytu.

Leczenie raka jelita grubego

Należy wiedzieć, że podczas leczenia raka jelita grubego najważniejszy jest czas. Im szybciej wykryjemy tę chorobę, tym większe mamy szanse na pełny powrót do zdrowia. Jest to bardzo istotne, a niestety nie wszyscy chorzy mają tego świadomość. Jeżeli wystąpi u nas któryś z wymienionych objawów, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Zatem na czym polega leczenie raka jelita grubego?

Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną metodą leczenia tego typu schorzenia było leczenie operacyjne. Warto wiedzieć, iż obecnie medycyna bardzo się rozwinęła i w tym przypadku możliwe jest tak zwane leczenie skojarzone. Zmienione chorobowo miejsca zostają napromieniowane i kolejno operowane. Jak wynika z przeprowadzonych badań, dzięki temu istnieje większa szansa na skuteczne wyleczenie choroby. Również zwieracz odbytu zostaje zachowany. Coraz częstsze są jednak przypadki, gdy nie możliwe jest przeprowadzenie operacji lub też leczenia skojarzonego i pozostaje jedynie podać się chemioterapii lub też radioterapii.

Przyczyny raka jelita grubego

Jakie są przyczyny powstania tego typu nowotworu? Warto wiedzieć, iż przyczyny raka jelita grubego mogą być bardzo różnorodne i lekarze jeszcze nie są w stanie ich określić. Jednak z pewnością powstawaniu tego typu zmian sprzyja między innymi obciążenie genetyczne. Jeżeli ktoś z naszych bliskich krewnych chorował na nowotwory, musimy systematycznie wykonywać badania. Także ważna jest odpowiednia dieta, która powinna być pozbawiona cholesterolu. Powinniśmy być także aktywni fizycznie, ponieważ ten typ nowotworu najczęściej dotyka osoby otyłe.

Rak jelita grubego to jeden z bardziej popularnych nowotworów, na który choruje wiele osób. W zależności od jego stadium, rokowania chorego zazwyczaj są dobre. Jednak jeżeli nowotwór jest w bardzo zaawansowanym stanie, może się okazać, iż zmiany są nieuleczalne.

2 replies on “Leczenie raka jelita grubego”

  1. Przemas pisze:

    Rak jelita grubego to jeden z najtrudniejszych do wyleczenia nowotworów. Miałem dwóch znajomych, którzy mieli ten nowotwór. I właśnie kluczowe jest tu słowo „miałem”. Męczyli się strasznie, a obaj mieli duże środki od rodzin na leczenie i właściwie spróbowali wszystkiego. I wszystko na nic.

  2. On pisze:

    Taka prawda. Rak jelita grubego objawy daje bardzo późno a czasem wręcz wcale, więc szybko może być totalnie pozamiatane. Ale to nie wyjątek. Wiele nowotworów działa w ten sam sposób, że najpierw nie ma żadnych objawów, a potem okazuje się, że już jest za późno na leczenie raka jelita grubego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 + = 69