Kiła – syfilis

Kiła jest to drobnoustrojowa choroba zakaźna, która szybko wykryta pozwala na łatwe wyleczenie. Charakteryzuje się ona bardzo długoterminowym przebiegiem oraz wieloma zmianami występującymi na skórze osoby zakażonej. Ludzkość zaznajomiona jest z kiłą już od czasów renesansu. Choć w dzisiejszych czasach wydaje nam się ona rzadkością to zapada na nią coraz więcej młodych osób w przedziale 20-30 lat. Szybko wykryta i odpowiednio leczona nie powinna powodować żadnych trwałych ubytków na zdrowiu zakażonej osoby, jeśli jednak objawy jej zostaną niezauważone bądź zlekceważone, może przez kilka lat siać spustoszenie w organizmie osoby zarażonej, doprowadzając do ciężkich powikłań, zaś w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Jak można zarazić się kiłą?

Kiłą można zarazić się przez stosunek seksualny i wszelkie inne jego odmiany, takie jak stosunek analny, pochwowy czy też oralny. Również pocałunek może nieść ze sobą groźne objawy kiły, jeśli tylko zarażona osoba posiada w swoich ustach pałeczki bakterii kiły.

Zdarza się, że partnerzy nie przyznają się do nosicielstwa chorób zakaźnych takich jak kiła, jednak jest to karalne.

Czynnikiem wywołującym kiłę jest krętek blady.

Jakie są objawy kiły?

Wyróżniamy dwa etapy kiły, w zależności od stopnia jej zaawansowania- kiłę pierwotną oraz kiłę wtórną.  Kiła pierwotna, inaczej nazywana wczesną trwa do dwóch lat od momentu zakażenia się nią. Potem następuje kiła wtórna.

Objawy kiły pierwotnej

Pierwszym objawem kiły pierwotnej, jaki możemy zauważyć to pojawienie się małej, bezbolesnej grudki w okolicy zakażonego miejsca. Grudka najczęściej pojawia się do 90 dni po zakażeniu, najczęściej jednak jest to okres trzech tygodni po przebytym stosunku płciowym. Zdarza się również, że grudka pojawia się w miejscu zupełnie nietypowym, takim jak palec czy błona śluzowa jamy ustnej.

Pojawieniu się grudki towarzyszy również bezbolesne powiększenie się węzłów chłonnych.  Zmiana pierwotna zazwyczaj znika po kilku tygodniach, bardzo łatwo jest więc ją przeoczyć.

Objawy kiły wtórnej

kiła badanie i test na kileDrugi etap kiły następuje po około 9-15 tygodniach. Zmiana pierwotna przeważnie jest już zagojona, choć w 15 procentach przypadków nadal może się utrzymywać. Na tym etapie na skórze osoby zarażonej oraz na jej błonach śluzowych powstaje wysypka, która może występować z różnym natężeniem. Może być na tyle słabo widoczna, że prawdopodobne będzie jej przeoczenie. W miejscach wilgotnych oraz ciepłych mogą występować również zmiany koloru szarego, które są niezwykle zaraźliwe.

Czy istnieją testy, które wykrywają obecność kiły w ludzkim organizmie? 

Tak, kiłę możemy wykryć na kilka różnych sposobów. Najprościej jest zakupić test, który sami możemy wykonać w domu. Testy dostępne są w aptekach oraz na stronach internetowych, zajmujących się tematyką chorób zakaźnych, jaką jest właśnie kiła.

Bakterię kiły możemy również wykryć w podstawowym badaniu krwi, warto jest więc je wykonać dla pewności. Badania na obecność wirusa kiły są obowiązkowe dla kobiet, które zaszły w ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 8