Kamica żółciowa – przyczyny, objawy, leczenie

Kamica żółciowa jest chorobą, która dotyka pęcherzyk żółciowy. Polega na tworzeniu się kamieni w pęcherzyku żółciowym, czyli tzw. złogów. Złogi najczęściej pojawiają się w pęcherzyku, w rzadszych przypadkach także w przewodzie żółciowym. Kamienie powstają na skutek wytrącania się z zagęszczonej i magazynowanej żółci cholesterolu, białek, węglanu wapnia i bilirubiny. Nieleczona kamica może doprowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego, a także innych powikłań.

Objawy kamicy żółciowej

Poza groźnym zapaleniem pęcherzyka żółciowego, na skutek zatkania się przewodu żółciowego, może dojść do powstania żółtaczki. Jeżeli kamica żółciowa doprowadzi także do zatkania się przewodu trzustkowego, wówczas może dojść do zapalenia trzustki.

Więcej: http://kamicazolciowa.edu.pl

Objawami odczuwanymi przez chorujących na kamicę żółciową są bóle w okolicach nadbrzusza, z prawej strony. Są to tępe bóle, które mogą promieniować do środka brzucha. Pojawienie się złogów w przewodzie pęcherzykowym może spowodować wystąpienie bardzo ostrego bólu, który promieniuje w okolice prawej łopatki. Bardzo często towarzyszą bólom gorączki i dreszcze. Rozwój choroby może powodować także obniżenie apetytu, nudności i inne dolegliwości bólowe, które nasilają się głównie podczas sytych posiłków lub krótko po ich spożyciu.

Leczenie kamicy żółciowej

Kamica pęcherzyka żółciowego jest leczona farmakologicznie lub operacyjnie. Późne stadium chorobowe wymaga zazwyczaj interwencji chirurgicznej, bowiem jest to najskuteczniejsza metoda na wyleczenie, która nie powoduje ryzyka ponownego nawrotu choroby. Skuteczność wyleczenia jest bardzo wysoka, i nie niesie za sobą większych zagrożeń dla pacjenta.

Stosowanymi operacjami są:

  1. cholecystektomia – czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego z kamieniami, wykonywana najczęściej przy pomocy metody laparoskopowej,
  2. endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna.

Leczenie farmakologiczne jest długotrwałe i stosuje się zwykle w początkowym stadium choroby, kiedy wytrącone złogi są nieduże. Stosuje się wówczas leki przeciwbólowe rozkurczowe oraz leki rozpuszczające złogi. Leczenie trwa kilka miesięcy, jednak skuteczność nie jest tak duża, jak po leczeniu operacyjnym. Możliwe są nawroty choroby po odstawieniu leków.

Zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu niezbędne jest właściwe odżywianie. Należy stosować tzw. dietę wątrobową, czyli minimalizującą zawartość tłuszczy w potrawach i wszelkich produktów ciężkostrawnych. Należy także zrezygnować z przyjmowania cholesterolu. Dieta powinna skupić się na przyjmowaniu lekkostrawnych posiłków wysokowęglowodanowych i białkowych. Zaleca się także przyjmowanie ziół o działaniu żółciopędnym, jak ziele dziurawca, krwawnika, połonicznika, owoce i liście czarnego bzu, kwiatu jarzębiny.

Powikłania kamicy żółciowej

Rozwój choroby może doprowadzić do powstania licznych powikłań. Do typowych należą zapalenie woreczka żółciowego i zapalenie otrzewnej, wodniak pęcherzyka żółciowego, żółtaczka mechaniczna, zapalenie trzustki, zwiększenie ryzyka rozwoju raka pęcherzyka żółciowego, powstanie przetok, krwawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − = 9