Jak się pozbyć cellulitu?

Czym jest cellulit?

 

Cellulit znany jest kobietom na całym świecie. Niektóre z nich nie doświadczają go nigdy, inne zmagają się z nim już w wieku nastoletnim. Co więcej z badań przeprowadzonych w tym zakresie wynika, że ponad 90% kobiet na świecie walczy ze skórką pomarańczową i to niezależnie od wieku, tuszy, czy stylu życia. Cellulit dotyka kobiety zarówno otyłe, jak i szczupłe, nastolatki w okresie dojrzenia, jak i kobiety po kilku ciążach.

Z kolei z medycznego punktu widzenia skórka pomarańczowa to lipodystrofia typu kobiecego, czyli stan skórny, w którym zaobserwować można zmiany w obrębie skóry właściwej i tkanki podskórnej. Najczęściej „atakuje” okolice pośladków i ud, a umiejscowienie cellulitu w tych miejscach jest wynikiem zwiększonego podziału tkanki łącznej, zwężenia naczyń krwionośnych oraz zaburzeń metabolizmu w tkance podskórnej. Na kolejnym etapie komórki tłuszczowe rozrastają się w nierównomierny sposób, czego wynikiem stają się zagłębienia i nierówności na skórze.

Przyczyny powstawania cellulitu i jego rodzaje

Jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu są zaburzenia hormonalne, a przede wszystkim podwyższony poziom estrogenów, powodujący większą przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. W takiej sytuacji płyn fizjologiczny przenika przez delikatne ścianki naczyń i zbiera się w przestrzeniach międzykomórkowych, a to z kolei powoduje obrzęki utrudniające mikrokrążenie w warstwie podskórnej. W naczyniach krwionośnych wzrasta ciśnienie, co prowadzi do większej przepuszczalności, natomiast adipocyty łatwo gromadzą zbędne produkty przemiany materii oraz tłuszcz, co finalnie prowadzi do powstania charakterystycznych nierówności w obrębie skóry, czyli cellulitu na udach. Takie zaburzenia najczęściej dotykają kobiety w okresie ciąży, menstruacji, karmienia piersią, ale również w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej – sprawdź opinię eksperta.

Warto również mieć na uwadze, że cellulit ma kilka odmian:

 • cellulit twardy – dotyczy przede wszystkim młodych, bardzo aktywnych fizycznie kobiet i widoczny jest wyłącznie przy ściskaniu skóry. Ponadto uważany jest za początkową fazę powstawania cellulitu i dlatego też należy pamiętać, że jeżeli nie zahamuje się jego rozwoju może zmienić się w bardziej zaawansowaną, trudniejszą do wyleczenia fazę;
 • cellulit miękki – to odmiana cellulitu, która pojawia się u osób mało aktywnych fizycznie, najczęściej po czterdziestym roku życia. Jest efektem coraz mniejszego napięcia mięśni i utraty wiotkości skóry;
 • cellulit wodny – rodzaj cellulitu uważany obecnie za chorobę cywilizacyjną. Jego przyczyn należy dopatrywać się w zaburzeniach przepływu limfy i krwi. Objawia się obrzękiem i falami na skórze, ale jest łatwiejszy do wyleczenia niż cellulit tłuszczowy. Co więcej do pozbycia się go wystarczy więcej ruchu, właściwa dieta i odpowiednia pielęgnacja.
 • cellulit obrzękowy – to najpoważniejszy typ cellulitu, który wymaga już konsultacji z lekarzem. Co prawda nie występuje on zbyt często, ale jego objawy, jak bóle nóg i opuchlizna, są bardzo uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Poza tym cellulit obrzękowy prowadzi do znacznej zmiany wyglądu skóry, która staje się cienka i blada.

Jak się pozbyć cellulitu?

Jest wiele sposobów na usuwanie cellulitu. Są one jednak skuteczne tylko wtedy, gdy stosuje się jednocześnie i systematycznie. Podstawą każdej takiej kuracji jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie do codziennego trybu życia aktywności fizycznej oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków zapobiegających pojawieniu się cellulitu wraz z towarzyszącym im automasażem. Jeśli jednak stan skóry pomimo domowych sposobów i odpowiednich ćwiczeń nie poprawia się, może to oznaczać, że skórka pomarańczowa jest w bardziej zaawansowanej fazie i pomóc mogą jedynie zabiegi na cellulit przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej. Dostępne obecnie zabiegi w dość krótkim czasie wyraźnie poprawiają kondycję skóry, jej elastyczność i gęstość tkanki, choć należy mieć na uwadze, że taka profesjonalna kuracja bywa kosztowna i przeprowadzana jest w seriach.

Najskuteczniejsze i najchętniej stosowane zabiegi to:

 • Endermologia – czyli masaż specjalnymi wałkami, które chwytają fałd skóry i go zgniatają. Zabieg działa przeciwobrzękowo, wzmacnia skórę, ale bywa bolesny.
 • Masaż lampą próżniową – znacznie poprawia ukrwienie w miejscach dotkniętych cellulitem, pobudzając przy tym krążenie limfy.
 • Ultradźwięki – przyspieszają redukcję tłuszczu z komórek i zmiękczają zwłóknienia. Warto je stosować wraz z masażem lub zabiegiem kosmetycznym, ponieważ wtedy lecznicze składniki wnikają głębiej.
 • Mezoterapia – polega na ostrzykiwaniu skóry preparatami poprawiającymi przemianę materii w komórkach i napinającymi skórę. Zadowalające efekty widać po zastosowaniu mezoterapii wraz z masażem.
 • Laserowa redukcja cellulitu – laser emituje światło, które z kolei wnika do tkanki podskórnej i zwiększa gęstość kolagenu. Dzięki temu skóra staje się bardziej napięta, ujędrniona i zwarta.
 • Body wrap, hannam-body, guam – są to zabiegi ujędrniające, chętnie stosowane przy odchudzaniu, ponieważ wspomaga spalanie tłuszczu. Podczas zabiegu ciało smarowane zostaje preparatami silnie pobudzającymi krążenia, a następnie owijane folią.

8 replies on “Jak się pozbyć cellulitu?”

 1. dorka pisze:

  Trafiłam na artykuł przez przypadek, ale gdybym miała problem z cellulitem wybrałabym zabieg endermologii, z tego co czytałam jest dobrym sposobem na pozbycie się cellulitu.

 2. hendena pisze:

  Ja polecam zabieg mezoterapii, ja obawiałam się zabiegu ale tylko dlatego, że jest dość inawazyjny. W moim przypadku efekty są zadowalające 🙂

  • Lola pisze:

   Ja również polecam zabieg mezoterapii, według mnie jest prawie najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się cellulitu. Jestem szczęśliwa, że moge wybrać się na basen bez krępacji 🙂

 3. sabcia pisze:

  Mogłyście nie siedzieć na dupie i nic nie robić to teraz byście nie mieli problemu z odkładającym się tłuszczem:). Jeśli już do tego dopuściłyście to polecam ruszyć się z domu i iść poćwiczyć na świeżym powietrzu. Raczej kremy już wam nie pomogą, zostaje tylko zabieg laserowy.

 4. sughaa1123 pisze:

  Kurcze a mi ruch i słownia nie pomogły i wybrała się na zabieg do profesjonalnej kliniki medycyny estetycznej Clinica Cosmetologica gdzie odbyłam serię zabiegów Cellu M6 Integral, który idealnie ujędrnił i wygładził moją zmarszczoną sylwetkę:)

 5. fajnababka458 pisze:

  Ja na cellulit korzystałam z mezoterapii i ze wszystkich metod,które miałam okazje przetestować to ta spisała się najlepiej:).

 6. nedisen pisze:

  Oczywiście, że mezoterapia jest najlepsza. Ważny jest również gabinet, w którym zabieg będzie wykonany. Ważne aby wybrać jakąś profesjonalną placówką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

78 − 73 =