Endometrioza – jak się objawia i jak ją leczyć?

Endometrioza to schorzenie, które zazwyczaj nie jest łatwe do zdiagnozowania. W jaki sposób można rozpoznać to schorzenie i jakie objawy może ono powodować?

Wędrująca śluzówka jamy macicy to coraz częstsze schorzenie, które pojawia się zazwyczaj u dojrzałych kobiet (o tym więcej tutaj: http://endometriosis.net.pl/). Endometrioza polega na tym, iż komórki jamy macicy wydostają się poza jej obszar i przedostają się do innych narządów. W takim przypadku wszczepiają się one w ściany tych narządów, zachowując się jednocześnie jak standardowe komórki jamy macicy. To oznacza, że złuszczają się one co miesiąc podczas krwawienia miesięcznego. Należy jednak pamiętać, iż to nie jedyny objaw tego schorzenia.

Objawy endometriozy

W przypadku takiej choroby jak endometrioza objawy zazwyczaj obejmują obfite krwawienia miesięczne, często bardzo bolesne. Ponadto charakterystycznym objawem są ślady krwi w moczu, które świadczą o przedostaniu się komórek do pęcherza moczowego, czy w kale, co z kolei oznacza, że komórki jamy śluzowej macicy przedostały się do jelita. Endometrioza może być również powodem stanów zapalnych, co może powodować zmiany między innymi w jajnikach i jajowodach, co często prowadzi do bezpłodności. Z tego powodu endometriozy nie należy lekceważyć, jednocześnie jednak warto pamiętać o tym, iż pełne wyleczenie tego schorzenia jest niemożliwe.

Leczenie endometriozy

Endometrioza leczenie – jak przebiega ten proces w przypadku tego schorzenia? Podstawowym sposobem leczenia endometriozy jest usunięcie wszczepionych komórek. Najpierw jednak przeprowadza się badanie diagnostyczne, które ma na celu potwierdzenie, że objawy które się pojawiają, rzeczywiście są spowodowane patologicznym wszczepieniem się komórek jamy śluzowej macicy w inne tkanki. Oprócz tego typu leczenia, konieczne może być zastosowanie kuracji hormonalnej. Jest to wskazane szczególnie w tych przypadkach, w których wycinanie komórek nie przynosi oczekiwanego efektu. Trzeba bowiem pamiętać, że leczenie endometriozy może okazać się nieskuteczne, ponieważ niemożliwe jest obecnie całkowite wyleczenie tego schorzenia.

Przyczyny endometriozy

Przyczyna endometriozy nie jest na razie jeszcze do końca poznana. Niekiedy wskazuje się na możliwość dziedziczenia tej choroby. W większości przypadków jednak trudno jest znaleźć przyczynę tego schorzenia. Zazwyczaj endometrioza spowodowana jest zbyt dużym poziomem niektórych hormonów. Jedyną endometriozą ze znaną przyczyną jest endometrioza po cesarce. W tym przypadku zazwyczaj przyczyną schorzenia jest przeniesienie komórek jamy śluzowej macicy, zazwyczaj w okolice zszycia rany. W takim przypadku jednak zazwyczaj diagnostyka i leczenie tego schorzenia jest szybsze, ponieważ lekarze zdają sobie sprawę z możliwości wystąpienia tego typu powikłania.

Leczenie endometriozy może polegać na podawaniu hormonów. Lekarze jednak równie często zalecają zajście w ciążę. Choć nie można wykorzystać tego sposobu leczenia w każdym przypadku, to jednak ze względu na skuteczność, ta „metoda” jest często polecana. Należy jednak pamiętać, że endometrioza niejednokrotnie utrudnia implantację zarodka, ponieważ przerośnięta błona śluzowa macicy nie do końca może spełniać prawidłowo swojej funkcji. Problemem w tym przypadku są również stany zapalne jajników i jajowodów – często pojawiają się zmiany, które uniemożliwiają przejście jajeczka przez jajowód. Dlatego też zamiast naturalnego zajścia w ciążę zaleca się metodę in vitro. W takim przypadku metoda leczenia również jest skuteczna, natomiast zwiększa to szansę na zajście w ciążę. Ciąża w przypadku endometriozy może zastąpić wielomiesięczną kurację hormonalną.

2 replies on “Endometrioza – jak się objawia i jak ją leczyć?”

  1. jakaś napisał(a):

    Endometrioza po cesarce jest niestety dość częsta. A to oznacza, że niestety była to ostatnia ciąża. Lepiej się w takich przypadkach nie eksponować za bardzo na różne spotkania rodzinne, bo jak padnie jakieś niewygodne pytanie od wścibskiej cioci to może się przykro zrobić.

  2. Zośka Samośka napisał(a):

    A jakieś badania, konkrety? Bo jak piszesz, że dość często to wybacz, ale to trzeba czymś potwierdzić. Bo prawdą jest, że endometrioza dotyka kobiety po cesarce, ale nikt nie udowodnił, że częściej niż po porodzie tzw. naturalnym. Nie ma żadnych liczb, a tylko liczby nie kłamią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 − 44 =