Alkoholizm – objawy i konsekwencje

Alkoholizm to schorzenie, które nie zawsze objawia się poprzez zwiększone picie alkoholu. Warto o tym pamiętać, ponieważ początkowa faza tej choroby nie zawsze jest łatwa do wychwycenia. Czy w przypadku takiego schorzenia, jakim jest alkoholizm objawy zawsze łatwo jest wychwycić i jakie są możliwe konsekwencje braku odpowiedniej terapii?

Test na alkoholizm

Alkoholizm początkowo może objawiać się ukrytą koniecznością sięgania po alkohol. Osoba, która podejrzewa u siebie początki choroby, powinna wykonać tak zwany test na alkoholizm. Jest to rodzaj testu psychologicznego, który ma na celu ustalić, czy alkohol jest ważnym elementem w życiu danej osoby, czy jednak jest tylko mało istotnym dodatkiem. Pytania obejmują takie kwestie, jak wpływ picia alkoholu na najbliższych oraz to, czy takie działanie nie powoduje problemów z koncentracją. Picie dużych ilości alkoholu da się zauważyć częściej, niż codzienne spożywanie małych ilości. Tymczasem konieczność picia dwóch kieliszków wina dziennie również nie zawsze jest wskazane. Może to być początek alkoholizmu, szczególnie u osób podatnych na uzależnienie.

Leczenie alkoholizmu

W przypadku takiej choroby, jak alkoholizm leczenie obejmuje przede wszystkim terapię. Sposoby leczenia zależą od stopnia zaawansowania choroby – niekiedy konieczne jest również leczenie farmakologiczne, które pomaga w odzwyczajeniu organizmu od alkoholu.

Dlaczego leczenie choroby alkoholowej jest tak trudne? Warto pamiętać, że w przypadku uzależnienia od alkoholu, pojawia się zarówno uzależnienie psychiczne, jak i fizyczne. Nawet jeśli dana osoba ma dość silnej woli, by odrzucić idące wraz z piciem alkoholu uczucie ulgi, to jednak pojawiające się objawy odstawienia mogą skutecznie zniweczyć całe leczenie.

Wieloletni alkoholicy nie powinni samodzielnie przeprowadzać procesu odstawienia alkoholu. Znacznie lepiej w takich przypadkach zdecydować się na terapię przeprowadzaną w szpitalach psychiatrycznych lub specjalnych ośrodkach. Dużą zaletą terapii przeprowadzanych w takich miejscach jest możliwość późniejszej terapii grupowej. To właśnie w przypadku choroby alkoholowej istotne są późniejsze spotkania w klubach Anonimowych Alkoholików. Pomaga to wytrwać bez alkoholu po zakończeniu właściwego leczenia. Należy pamiętać, że alkoholikiem jest się przez całe życie – osoby takie muszą bezwzględnie unikać alkoholu, ponieważ wypicie choćby kieliszka może spowodować powrót do nałogu.

Konsekwencje alkoholizmu

Czym grozi nieleczona choroba alkoholowa? Przede wszystkim alkohol ma bardzo zły wpływ na zdrowie osoby, która pije. Najbardziej narażona na działanie alkoholu jest wątroba. Wieloletnie picie dużych ilości alkoholu kończy się zazwyczaj otłuszczeniem, a potem marskością wątroby. Picie dużych ilości alkoholu źle oddziałuje również na mózg – skutkiem ubocznym jest szybsze umieranie komórek mózgowych. Wieloletnia nieleczona choroba alkoholowa bardzo często kończy się śmiercią, wynikającą z niewydolności jakiegoś organu lub przedawkowania alkoholu.

Czytaj też: http://chorobyukladumoczowego.pl/

Alkoholizm niesie ze sobą konsekwencje w postaci problemów rodzinnych, dlatego istotne jest szybkie rozpoznanie tej choroby i podjęcie właściwej terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

37 − = 31